Концесиите за морските плажове са с предимство пред управлението от наематели заради "по-високите инвестиции", обяви вчера в позиция Министерството на туризма в отговор на петиция от настоящия наемател, подкрепена от 6 751 граждани, която призовава да се запази сега действащият договор. При него плажът се стопанисва по щадящ природата начин и на по-висока годишна вноска спрямо обявената такса за бъдещата концесия.

Обявеното преди две седмици решение за прекратяване на наема събуди въпроси заради факта, че срокът на договора за наем е до ноември 2022г. и няма констатирано нарушение, което да налага прекратяването му. Освен това според публикуваното решение на Министерския съвет бъдещият концесионер на плажа ще плаща минималната сума от 12.2 хил. лв. на година, докато наемът, плащан в момента от наемателя "Уиндис", е над 14 хил. лв. Таз сума се индексира всяка година и предплатеният наем за предстоящия летен сезон е вече 15.4 хил. лв. без ДДС.

Министерството на туризма не обяснява как при тези обстоятелства очаква по-високи доходи като заявява единствено, че по-дългият срок на концесионния договор осигурява и "значително по-високо ниво на туристическия продукт, като се съблюдават всички изисквания на действащото законодателство". Факт е, обаче, че договорите за концесия към момента не се преустановяват при нарушения на законодателството, като например унищожаване на дюни - случаи, регистрирани например преди месец за плажа "Смокиня-север" и сигнализирани преди година за Китен. В случая с официално документираното нарушение на "Смокиня" глобата е символична - 3856 лева, а "дългосрочното сътрудничество" с концесионера ще продължи. Разораване на дюни на

На края на живота си третото правителство "Борисов" развали настоящия договор за плажа "Велека" без ясни аргументи. Позицията на министерството разяснява, че "откритата процедура е планирана много преди края на мандата на правителството- проектът за концесия за морски плаж "Устие на река Велека" е включен в Плана за действие за държавните концесии за 2021 г." Въпреки това, тя е обявена в края на мандата, и то след като срокът на настоящия договор за наем е удължен през декември 2020г. с обещание за действие до ноември 2022 г.

В резултат, граждани и медии (виж тук, тук и тук) продължават да настояват да се запази сегашното управление на плажа, който попада в защитена местност "Устието на река Велека", в Природен парк "Странджа" и в две зони от европейската мрежа "Натура 2000". За разлика от примерите с плажове, отдадени на концесия, при него дюните не само не са заравнени към момента, но и са оградени с пешеходни дъсчени пътеки и надписи, предупреждаващи гражданите да не ги увреждат.

Дневник