Временна комисия ще проучва възможностите за използване на минералните води под село Мараш. В нея участват общински съветници от всички политически сили в шуменския местен парламент, а първото й заседание се проведе днес.
Всички правени през годините балнеологични оценки показват, че водата от сондажите край Мараш има много добри минерални показатели и е подходяща за лечението на редица заболявания. Тя е използвана от 1976-та до 1990-та, когато сондажите са консервирани, а басейните са разрушени. Община Шумен има разрешение да използва водите със срок до 2036-та.
„Трябва да си отговорим на два основни въпроса – имаме ли воля и желание да ползваме тази вода и ако да, как точно да я ползваме? Дали за балнеолечение или за енергийни нужди“, каза зам.-кметът по здравеопазване на Шумен д-р Светлана Маркова.
Тя представи данни от последните геоложки проучвания от 2017-та, според които водата от сондаж Р-2 е с температура 67 градуса по Целзий и е с висока обща минерализация от 7092 мг/л. Има ниска радиоактивност, поради наличие на Радон-222.
„Имаме и балнеологична оценка от 2019-та, която показва, че водата е подходяща за лечението на много голям брой заболявания. Поради това, становището на общината е да се търсят възможностите за използването й за балнеолечение“, каза д-р Маркова.
Стана ясно обаче, че за да се възстановят сондажите и да се използват водите ще са нужни изключително много средства, с каквито общината не разполага. Няма и частен инвеститор, който да желае да влезе в публично-частно партньорство с нея.
По предварителни оценки са нужни над 5 милиона лева само за пречиствателна станция за отработените минерални води преди връщането им в природата.
„Може ли общината да инвестира сама – не може. Значи трябва да се търси частен инвеститор“, каза общинският съветник Даниела Русева. Според колегата й Красимир Костов единственият начин за използване на водите в Мараш е чрез европейско финансиране по проект.
„Работили сме по въпроса много години по време на нашето управление. Работено е и преди нас. Истината е обаче, че към настоящия момент ние не разполагаме с необходимата първична информация, за да изготвим визия на общината за използването на тази вода“, каза общинският съветник Иван Йонков.
Комисията реши да се потърси становище на Регионалната инспекция по околната среда и водите за актуалните европейски и национални изисквания за експлоатацията на подобен минерален сондаж, а от здравната инспекция да се вземе информация, ако разполага с такава, за нуждите на населението в региона от балнеолечение. Също така бе решено второто заседание на комисията да е закрито.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Винаги когато се разклати партийното статукво,темата за марашките извори вижда бял свят. Успокоят ли се нещата всичко се забравя и така вече колко години...Не можем да решим елементарни проблеми в града а сме тръгнали да мислим такива неща...Чакаме вече колко години за бърза връзка между тракия и ришки проход,вечер е ад на кръговото! Строим приют за бездомници в тракия а има толкова пустеещи сград
Анонимен
Стига с тия предизборни манипулации! Добре се знае ,че да се лицензира мравката минерална вода ,трябва с.Мараш и с.Салманово да бъде изграден мръсен канал заустен в все още не изградената пречистване на станция.Трябва и тръбопровод от яз.Тича .Питам кое по напред трябва да се изгради и откъде ще се вземат тия пари.
Не е
ли късно да се мисли след 20, през 20 години. Досега можеше да бъде нещо като Ветрен край Бургас. Пропуснати ползи да го пишем
Анонимен
Може ли да обясните, ако минералните води не се използват и са си в природата, какви съоръзжения има. Защото тук споменавате за "отработени минерални води" . Какво значи това? Ако се използват за балнолечение, с какво се промене химичният им състав, че да вредят на природата?
В Нареченски бани има извори също с топла силно минерализирана вода с повишена радиоактивност, които си текат от чучури..
Анонимен
Не вярвам на никоя от тези спънки. България е пълна с разработени и действащи от столетия минерални извори. Тези, които ги увреждат, са фирмите, частни фирми от новобогаташи, които дълбаят земята. Меричлери май беше изворът, фирма "Каолин" май беше ,която с копането си фатално промени пътя на водоиточниците и оттам водата стана вредна.
Никакви частници! Водата е национално богатство.
Анонимен
Комисията щяла да потърси мнение от РИОСВ. !!! Ужас! От РИОСВ не можаха да измъдрят откъде тече черна течност към Камчия преди време и инспекторът се учудил, че свинарникът миришел. Само предписания дават на хартия, след като някой друг подаде сигнал. Пишат тук хората, че е пълно съе сметища, където не е позволено. В сайта на Шмоко пишеше, че действащата шефка била уволнена за безинициативност...
Анонимен
А има ли възможност с парите за детски площадки от бюджета, да асфалтирате появилите се дупки по улиците, та да спечелите изборите?
Анонимен
Като видиш Маркова, разбираш, че нищо няма да стане, от 2017г. до сега само размята оценки за качеството на вода и за да не стане нищо още по-показателно е сформирана комисия.
Анонимен
Някой, да каже на Маркова, че времето на пробите изтече, ще са нужни нови, актуани, тя се мотае вече 4 години