Временна комисия ще проучва възможностите за използване на минералните води под село Мараш. В нея участват общински съветници от всички политически сили в шуменския местен парламент, а първото й заседание се проведе днес.
Всички правени през годините балнеологични оценки показват, че водата от сондажите край Мараш има много добри минерални показатели и е подходяща за лечението на редица заболявания. Тя е използвана от 1976-та до 1990-та, когато сондажите са консервирани, а басейните са разрушени. Община Шумен има разрешение да използва водите със срок до 2036-та.
„Трябва да си отговорим на два основни въпроса – имаме ли воля и желание да ползваме тази вода и ако да, как точно да я ползваме? Дали за балнеолечение или за енергийни нужди“, каза зам.-кметът по здравеопазване на Шумен д-р Светлана Маркова.
Тя представи данни от последните геоложки проучвания от 2017-та, според които водата от сондаж Р-2 е с температура 67 градуса по Целзий и е с висока обща минерализация от 7092 мг/л. Има ниска радиоактивност, поради наличие на Радон-222.
„Имаме и балнеологична оценка от 2019-та, която показва, че водата е подходяща за лечението на много голям брой заболявания. Поради това, становището на общината е да се търсят възможностите за използването й за балнеолечение“, каза д-р Маркова.
Стана ясно обаче, че за да се възстановят сондажите и да се използват водите ще са нужни изключително много средства, с каквито общината не разполага. Няма и частен инвеститор, който да желае да влезе в публично-частно партньорство с нея.
По предварителни оценки са нужни над 5 милиона лева само за пречиствателна станция за отработените минерални води преди връщането им в природата.
„Може ли общината да инвестира сама – не може. Значи трябва да се търси частен инвеститор“, каза общинският съветник Даниела Русева. Според колегата й Красимир Костов единственият начин за използване на водите в Мараш е чрез европейско финансиране по проект.
„Работили сме по въпроса много години по време на нашето управление. Работено е и преди нас. Истината е обаче, че към настоящия момент ние не разполагаме с необходимата първична информация, за да изготвим визия на общината за използването на тази вода“, каза общинският съветник Иван Йонков.
Комисията реши да се потърси становище на Регионалната инспекция по околната среда и водите за актуалните европейски и национални изисквания за експлоатацията на подобен минерален сондаж, а от здравната инспекция да се вземе информация, ако разполага с такава, за нуждите на населението в региона от балнеолечение. Също така бе решено второто заседание на комисията да е закрито.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Как се откри минералната вода в с. Мараш -знаете ли? Руснаците сондираха за нефт. Някои хора са много лакоми,но това което искат не е лъжица за тяхната уста!