Според ГЕРБ твърденията за подслушване на политици от опозицията преди изборите на 4 април са неистина, защото подслушването по закон се разрешава от съда, а никой съд не би го позволил.

"Няма как да бъдат подслушвани политици от опозицията. Няма съд, който да разреши такова нещо. Процедурата е достатъчно добре подредена, че да не може да се организира това масово подслушване", заяви пред БНР зам..председателят на ГЕРБ Даниел Митов в отговор на заявеното от съпредседателя на "Демократична България" Атанас Атанасов, че има сведения за 32-ма подслушвани политици.

Митов повтори настояването си служебният премиер да направи проверка и да разсекрети всички документи. "Служебният премиер може да изиска от агенциите списъка с подслушваните лица. Да се обърнем към съда да видим какви е разрешавал. Машините, с които се работи, имат памет, няма как да се заметат следи. Нека се види каква е истината, но за нас до момента, а и като краен резултат ще се окаже поредната фалш новина", каза Митов.

Той продължи задочната полемика между ГЕРБ и президента Румен Радев от последните дни. Вчера Митов и колегата му Тома Биков обясниха повдигането на темата с подслушването с желанието на държавния глава да смени шефовете на службите, които са защитени от уволнение с мандата си. Обяснението на ГЕРБ е, че президентът е недоволен от разкриването на шпионска мрежа, действала у нас в полза на Руската федерация. Президентът отвърна, че спецслужбите от години бездействат по множество корупционни казуси и са допуснали създаването на тази шпионска мрежа и затова смените на шефовете им са неизбежни.

"Не може да бъде обвинявано правителството, че е допуснало шпионска мрежа, а да е похвалено че я е показало", каза днес Митов, напомняйки, че дори в държави с най-добра инфраструктура на сигурността, "са се случвали такива неща". По повод упреците на Радев за бездействието при опита за отравяне на оръжейния бизнесмен Емилиян Гебрев добави: "Британските служби ли допуснаха да бъдат отровени Литвиненко и Скрипал?!"

"Когато си дошъл на власт с помощта на ген. Решетников , когато искаше да купуваме "Грипен", а не Ф-16 - може да не са руски, но по оперативна съвместимост са в полза само на нашите опоненти, когато си скрил декларацията на Б-9, когато се правиш на прозападен, а у нас не казваш и думата Русия.." изреди Митов.

Дневник