Служебното правителство удължи с още два месеца (до края на юли) извънредната епидемична обстановка, обявена за първи път в средата на май миналата година заради коронавируса. Тогава тя замени действащото извънредно положение, по време на което мерките срещу разпространението на SARS-CoV-2 (вирусът, причинител на заболяването COVID-19) бяха най-строги и включваха дори ограничения в придвижването между областните градове.
Решението на правителството никак не е изненадващо, защото намерението бе вече обявено от служебния здравен министър Стойчо Кацаров, а и защото с извънредната епидемична обстановка са обвързани не само здравни мерки, но и редица социални плащания, както и граничният контрол.
COVID ситуацията в страната
Ситуацията в страната с коронавируса продължава да се подобрява, сочи анализът на Националния център по заразни и паразитни болести. В информация на правителствената информационна пресслужба се цитират и данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията за период от две седмици.
Според тях средната заболеваемост (регистрирани нови заразени за изминали 14 дни) в Европейския съюз е 277 души на 100 хил. население, а в 11 държави тя е по-висока. В информацията от пресслужбата не се споменава България на кое място е, а и посоченият период, който обхваща данните, отдавна е изминал - от 26 април до 9 май.
"Въпреки наблюдавания спад на заболеваемостта от COVID-19 в страната разпространението на коронавирусната инфекция засяга всички области. Случаи се диагностицират при лица от всички възрастови групи, като смъртността продължава да е най-висока при хората в напреднала и старческа възраст. В световен план, към 09.05.2021 г., България се нарежда на 11-о място по 14-дневна смъртност", се твърди в съобщението от Министерския съвет.
На сайта на Европейския център по превенция и контрол на заболяванията има и по-нови данни, публикувани на 20 май. Според тях заболеваемостта в България е 129 души на 100 хил. население за периода от 3 май до 16 май. Данните сочат, че смъртността от COVID-19 в страната продължава да е особено висока (110 души на 100 хил. население), като в ЕС тя е по-висока единствено в Унгария и Хърватска.
Ваксинираните продължават да са малко
Въпреки че вече не би трябвало да има недостиг откъм доставки на ваксини срещу COVID-19 в България, поставените инжекции в страната продължават да са малко и да са под средното за Европейския съюз. Министерският съвет съобщава, че средният ваксинационен обхват в ЕС е 14.1% (завършени ваксинации) и 35.5% от населението е с една доза.
За сравнение, към 15 май в България е завършен ваксинационният цикъл при 6.3% от населението, а една доза е поставена на 11.7% от хората в страната.
С малкото поставени ваксини се обвързва и необходимостта от удължаване на извънредната епидемична обстановка. "Удължаването на извънредната епидемична обстановка и прилагането на противоепидемичните мерки в страната цели намаляване въздействието на COVID-19 върху общественото здраве и здравната система, като се вземе предвид реалният риск от разпространение на различни варианти на SARS-CoV-2 у нас с висока заразност, при постигнат към момента несъществен имунизационен обхват", се твърди в съобщението на правителствената пресслужба.
Засега няма нови мутации в страната
Според информация на Националния център по заразни и паразитни болести в страната засега не са засечени мутации на коронавируса, различни от британската. Това се установява с детайлно генетично проучване, наречено секвениране. Центърът изследва освен за британския вариант и за южноафрикански, бразилски и индийски.
Изискванията за влизане в България с отрицателни PCR и антигенни тестове целят намаляване на риска от внасяне на нови мутации, които се смята, че са по-заразни.
Дневник
Коментари
Анонимен
А дотогава ще пуснат индийския щам да щъка из България, вече се подвизавал спокойно във Великобритания. След това СЗО ще пусне друга зараза.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Факт
В момента страната ни е все още 7- ма в света по смъртност от вируса на 1000000 души.