Централната избирателна комисия (ЦИК) днес проведe в парламента експеримент колко души биха гласували с машина в средно натоварена секция с 600 души. Целта е да се разбере колко машини трябва да бъдат осигурени в натоварени секции, където има само една. След това комисията трябва да обяви и процедурата за покупка на още машини, тъй като след промените в Изборния кодекс в големите секции с над 300 души беше премахнато гласуването с хартиени бюлетини. Така на вота предсрочните избори на 11 юли с тях ще се гласува само в малките секции. Eдна от основните критики към това решение е, че машинният вот ще отнема много повече време и е възможно това да затрудни сериозно гласуването.
Тестът продължи един час и в него участваха членовете на комисията, нейната администрация и служителите на парламента, като резултатът ще се умножи по 13 - колкото часове трае изборният ден.
"В рамките на 1 час са гласували 75 избиратели, при добра организация. Голяма част от хората, които минаха да гласуват днес, за първи път гласуват с машина. Този резултат ще се анализира от ЦИК, заедно с второто пробно гласуване, което ще бъде направено в неделя в Доброславци, като имаме идея да направим още едно в Сливница", заяви говорителката на комисията Росица Матева.
На някои от участниците е поставена задача да гласуват за партии, които се намират на втора страница, да се връщат и да променят вота си. Идеята на това е била да се симулира забавяне. Такъв експеримент ще се проведе в Доброславци и в Сливница.
Обмисля се в секциите с над 450 избиратели да бъдат поставяни 2 машини, за да се осигури безпроблемното им гласуване. С една лента могат да гласуват около 750 избиратели, но от ЦИК не изключват вариант тя да трябва да се смени, което ще забави гласуването.
"Резултатите от експеримента са умерено оптимистични. На базата на тези тестове, ще излезем с анализ и становище за възможностите да проведем нормални избори", заяви един от зам.-председателите на ЦИК Цветозар Томов, по чието предложение ще се проведе и вторият експеримент, който ще е на 30 май.
Днес ЦИК обяви и колко партии и коалиции ще се борят за 46-ия парламент. Общо 19 партии и 9 коалиции се регистрираха до 17 часа вчера, когато изтече крайният срок. Проверка обаче е установила, че една от партиите, подала документи, няма необходимия брой подписи, затова тя е заличена и така те стават 18. Текат проверки за още 3 партии, след което окончателните данни ще бъдат оповестени.
На изборите през април те бяха много повече - 30.
На 5 юни е последният срок, в който коалициите могат да направят промени в техния състав.
До ЦИК са изпратени множество запитвания дали е възможно хората, които са на почивка, да гласуват. На 25 май е изпратено запитване до регионалния министър, която трябва да посочи какви документи ще са необходими на избирателите за временна регистрация в мястото, където ще почиват.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Не може да стане! Избирателите имат различно интелектуално ниво! Поредната лъжа! В европа премахнаха машините,ние ги правим задължителни! Затова винаги ще сме назад а не в крак с европа!Защото комунистите пак ще ни върнат назад !