Общо 30 хил. ученици и учители ще могат да посетят по определен ред туристически обекти безплатно. Новата мярка е насочена към подпомагане на туристическия сектор и беше обявена от министрите на финансите, на образованието и на туризма Асен Василев, Николай Денков и Стела Балтова на съвместен брифинг днес.

Министерството на финансите заедно с Министерството на туризма са успели да намерят пари от централния бюджет, за да се направи тази програма, която да вдигне заетостта в туризма като нощувки, а в същото време да има и силен социален ефект, обясни Василев. Програмата се казва "Отново заедно" и ще бъде финансирана с 15 млн. лева. 500 лева е пакетът за всеки участник - дете или придружаващ учител. Пътуванията ще започнат след края на учебната година, която приключва официално на 23 юни за 1 до 3 клас и на 30 юни за 4 до 11 клас.

За участие в "Отново заедно" ще могат да кандидатстват всички 2258 държавни и общински училища. Всяко от тях ще има възможност да включи до 70 деца, подбрани по преценка на педагогическия персонал и със съгласието на родителите. Заявките ще бъдат удовлетворявани по реда на постъпването им до изчерпване на лимита на програмата.

МОН ще започне да приема кандидатури веднага след като Националната програма "Отново заедно" бъде приета от кабинета. Очаква се това да стане най-късно в началото на юли. Още преди това училищата ще получат конкретни указания, които ще им помогнат да се подготвят навреме.

"В продължение на една седмица ще могат безплатно да летуват, за да могат да си отдъхнат след тази тежка година, в същото време помагайки на туристическия бизнес", посочи Николай Денков. "Не става дума само за отдъхване. Всички знаем, че един от най-големите проблеми на пандемията е намаляването на социалните контакти, които се отразяват особено тежко на учениците и на децата", допълни той.

Стела Балтова уточни, че ще бъдат подготвени туристически пакети и децата ще могат както да бъдат застраховани и придвижени до местата за настаняване, така да бъде поето и тяхното изхранване по време на престоя.

"Подготвят се много интересни програми, които са свързани с арт дейности, експозиции, с обучения по народни танци, посещение на музеи и други туристически обекти. Приоритет е създаване на условия бизнесът да бъде стимулиран да работи. Работим и по подобряване на условията за достъп на чуждестранните граждани в страната", допълни тя. Взето е решение и за намаляване на цените на плажните принадлежности.

За педагогическите специалисти пък правителството подготвя отделна програма, която ще бъде финализирана през следващите две седмици - за профилактика и рехабилитация. Държавата отделя 400 хил. лв., за да могат учителите безплатно да минат на профилактични прегледи.

Към началото на май бюджетът има сериозни проблеми

До 14 май от централния бюджет са изхарчени 1.164 млрд. лв., от буфера са взети 283 млн. лв. и от бюджета на Министерството на финансите - 22 млн. лв. От тях 810 млн. лв. са за непредвидени разходи чрез преструктуриране. С тези разходи са платени COVID мерките и мерките за бизнеса, както и 50-те лева за пенсионерите за април и май. Това обяви министърът на финансите Асен Василев на брифинга.

"Тоест, вместо да се актуализира бюджетът, когато през март става известно, че ще трябва да се продължат мерките и за бизнеса, и за пенсионерите, и за COVID мерките, това не се прави, а започват да се дърпат всички налични пера, за да се покрият тези разходи", посочи той. "Още преди ние да влезем като правителство, започват да се дърпат от пера, които не са предвидени за тази цел", обясни министърът.

По думите му пари са дадени и като непредвидени разходи за църкви, за Фонда на фондовете, за БНТ и т.н. Структурно бюджетът към началото на май вече има сериозни проблеми и трябва да се дърпат пари от най-разнообразни места, за да могат да се финансират продължаващите нужди на бизнеса. "Това, което успяхме да направим с колегите, е да намерим буфери по различните министерства, така че да се намалят разходите по персонала, с които да се продължи мярката за пенсионерите. Активно работим и с колегите да се направи един пакет от мерки за възстановяване на бизнеса. За щастие епидемиологичната обстановка е такава, че няма затворени бизнеси. Ние трябва да минем в режим на подпомагане на бизнесите да заработят нормално и да преминат през икономическите трудности. В тази насока са всички мерки, по които работим. В тази насока е и мярката, по която работим от първия ден на правителството, защото тя е за сектора, който е най-засегнат все още - туризма", обясни Василев.

Министерството на финансите заедно с Министерството на туризма успяха да намерят средства от централния бюджет да се направи една програма, която да вдигне заетостта в туризма като нощувки, а в същото време да има и силен социален ефект, каза още Василев.

Дневник