Държавата може да плати обезщетение в размер на 100 милиона лева, ако строежът "Златен век" бъде обявен за незаконен. Тази хипотеза разви новият началник на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) арх. Влади Калинов.
ДНСК вече е започнала проверка на цялата документация на строителния обект, поясни той пред БНР. Тя бе разпоредена от служебния министър на регионалното развитие и благоустройството арх. Виолета Комитова.
Ако проверката излезе със заключение, че строежът е незаконен поради невалидно разрешение за строеж, арх.Калинов се опасява, че "ще последва съдебен иск в размер на стотина милиона лева." При повторно посочване на същото число той добави "евро", а не лева.
Разрешението е от 2007 г. и не е ясно докога е валидно
Спорното разрешение за строеж е издадено през 2007 г. за срок от 5 години и е презаверено през 2012 г. за същия срок. Законът за устройство на територията (ЗУТ) позволява само една презаверка. Така неговата валидност е изтекла през ноември 2017 г., но няколко месеца по-рано депутати от ГЕРБ прокарват поправка в ЗУТ, с която удължават валидността на тези разрешения на 10 години, като срокът започва да тече не от издаването им, а от датата на започване на строежа. За "Златен век" това е януари 2010 г. Тази сметка направи и бившият зам.-министър на регионалното развитие Валентин Йовев, което бе основание на инвеститора "Артекс" да продължи строежа след 2017 г.
Коя е първопричината за казуса "Златен век"
За Влади Калинов първопричина за спорния казус "Златен век" е приетият през 1996 г. подробен устройствен план (ПУП) на територията в район "Лозенец". С него се позволява сграда с височина 108 м на мястото, където сега се строи.
Тези ПУП-ове се санкционират само от общините, но не и от държавата. По тази причина ДНСК като държавен орган няма това право, посочи арх.Калинов, който ръководеше "Общински строителен контрол" от 2006 г. до 2019 г. Тогава кметът Йорданка Фандъкова му поиска оставката зщото бе разрешил на Пламен Георгиев (тогава председател на КПКОНПИ) да не си събаря незаконния строеж на терасата.
ПУП-овете били сложна материя, в която гражданите не можели да се ориентират кое какво значи и научавали за даден строеж едва когато багерите започнели да копаят, разясни Калинов. "Вече са инвестирани сериозни пари, строежът е започнал и чак тогава гражданите започват да протестират", смята той.
"Поправката "Артекс" е приета с грешка според арх.Калинов
За валидността на разрешението за строеж на "Златен век" Калинов подчерта, че казусът е много сложен. Върху ДНСК е стоварена отговорността да извърши проверката и да реши проблем, предизвикан от много по-сериозни и висшестоящи институции. Така той визира намесата на депутати от ГЕРБ в Закона за устройство на територията, където бяха включени нови текстове през януари 2017 г. за удължаване на срока на разрешителните за строеж.
"В наричаната "Поправка "Артекс" (в ЗУТ) от 2017 г. е допусната сериозна грешка като не е посочено какво се случва със започналите вече строителни обекти. Там няма заключителни и допълнителни разпоредби и така всички засегнати страни правят свои тълкувания и смятат, че са прави", обясни Калинов. В ЗУТ обаче има параграф 58, приет заедно с другите промени, където се посочва, че "започналите производства по издаване на разрешения за строеж до влизането в сила на този закон се довършват по досегашния ред".
"Трябва малко време за да взема наистина информирано решение", заяви той. "За да не си позволим да вкараме държавата в приключение, което може да й струва стотина милиона евро", повтори началникът на ДНСК. Той не се ангажира със срок, в който трябва да приключи проверката на документацията на "Златен век".
Дневник
Коментари
Анонимен
Влади да не адвокатства на артекс, ами да си ревизират проекта и да спрат до тази височина , да поискат изменение и да приключат строежа без повече етажи.