Председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев не вярва, че е възможно да се стигне до затваряне на театри заради натрупани загуби. Повод за изказването му пред "Нова телевизия" беше интервю на министъра на културата Велислав Минеков пред телевизията вчера, в което той повдигна въпроса за това дали ще се стигне до закриване на театри и опери заради загуби. "Такова нещо няма да позволим да се случи", подчерта Мутафчиев.

"Няма как те да нямат задължения през последните две години. Ако залите не са пълни, няма как да има приходи", каза Мутафчиев. Той добави, че е съгласен с Минеков по въпроса, че системата е недофинансирана. "Може да се говори за оптимизиране на сектора. Предишният министър на културата (Вежди Рашидов - бел.ред.) искаше на 6 месеца планове за оздравяване от всички директори на театрите, които са на загуба. По тези планове се работи", коментира Мурафчиев. "Искаме средства и срещи с Минеков", обобщи той.

По думите му в момента Велислав Минеков е безпомощен като министър. Мутафчиев посочи, че негови колеги се питат дали не е време да инициират подписка с искане на оставката на министъра на културата, а самият той нямало да ги спре. "Досега професор Минеков трябваше да е осъществил връзка със съсловните организации и директорите на всички театри, за да разбере какви са проблемите, защото те са както обективни, така и субективни, след като иска за два месеца да направи такива промени, каквито са направени за 10 години", заяви Мутафчиев.

Той подчерта, че въпросът не е политически и "не става дума за борба на две агитки - про- и анти-Борисов", както допусна водещият. Председатялят на Съюза на артистите напомни друго интервю на Минеков, в което той е обещал "да се превърне в рекетьор" и да настоява министъра на финансите да отпусне пари за Министерството на културата. "Ако ще се превръщаш в рекетьор, защо говориш за освобождаване на театри и за освобождаване на хора?", попита Мутафчиев.

"Няма как при намалено присъствие в театралните зали през последните две години да се разчита на приходи. 50% капацитет в залите не е достатъчен, за да нямат театрите дългове", каза Мутафчиев. Той напомни, че дори когато не работят театрите имат разходи - залите искат поддръжка, а персоналът - заплати. "Когато не работим, мяна приходи. Когато работим - има загуби", обобщи той.

Дневник