По искане на главния прокурор Иван Гешев през 2020 г. са постановени 4 разрешения за използване на специални разузнавателни средства (СРС), които са приложени спрямо двама души, съобщава "Сега". Законното прилагане на СРС-та става единствено след разрешение на съд.

Данните са от годишния доклад за дейността на Националното бюро за контрол на СРС. По закон главният прокурор може да поиска използването на СРС, когато става дума за предотвратяване на тероризъм. От доклада обаче не се разбира за какви случаи са поискани специалните разузнавателни средства, нито пък дали са били приложени като доказателства по някое дело.

През 2020 г. са използвани специални разузнавателни средства спрямо 3042 души като в това се включва както подслушване, така и наблюдение, проследяване, проникване в помещения, белязване на пари, проверка на кореспонденция и т.н. Исканията за наблюдение, проследяване и подслушване са приблизително равен брой, като най-много са за подслушване - 4644. За проследяване и наблюдение - около 4200 броя, пише още в доклада, цитиран от "Сега".

Службите, които имат право да искат СРС, са внесли в съдилищата 5368 искания. Разминаването с броя на хората, срещу които са прилагани СРС, може да се обясни с това, че при изтичането на законовия срок, позволението трябва да бъде получено отново.

Съдилищата са дали 5003 разрешения и са постановили 365 отказа. От всички тях обаче са излели едва 1089 веществени доказателствени средства.

Най-много разрешения за прилагане на СРС са поискали от МВР, на второ място са ДАНС и на трето - антикорупционната комисия. Основанията най-често са за разследване на организирана престъпност, наркотици, кражби, подкуп, престъпления срещу републиката - измяна, шпионаж и други.

Дневник