Македонският премиер Зоран Заев ще е в София още тази седмица и преди визитата му се засилва натискът от опозицията да обясни как точно преговаря Скопие, за да получи дата за начало на преговорите с Европейския съюз.
Визитата бе обявена вчера след разговор с президента Румен Радев по време на срещата на върха на лидерите от НАТО. Съобщения от двете институции очертаха като фокус на разговора им възможността за постигане на реален напредък в преговорите, блокирани от България заради двустранния спор.
Според македонските власти на срещата с Радев са били трима македонски министри - външият Буяр Османи, вицепремиерът по европейски въпроси Никола Димитров и на отбраната Радмила Шекеринска. От българска страна единствено служебният министър Георги Панайотов придружаваше Радев в разговора, засегнал и теми като сътрудничеството в сигурността и отбраната.
Докато течеше срещата (която следва разговорите на Радев с колегата му Стево Пендаровски в края на май), ВМРО-ДПМНЕ започна нови протести в Скопие срещу преговорите със София. С протеста пред македонското външно министерство водещата опозиционна партия поиска от институцията подробности за хода на разговорите с българските представители.
ВМРО-ДПМНЕ отново на протест
България иска спазване на Договора за добросъседство със Северна Македония като условие да одобри началото на преговори и отказ от "фалшификацията на история". През септември миналата година обаче кабинетът се позова на приета година по-рано рамкова декларация от Народното събрание, за да заплаши с намерението си за вето. Малко след това конкретизира исканията - отказ от термина "македонски език", пътна карта за изпълнение на договора и изричен ангажимент да не се поддържат претенции за македонско малцинство в България. За Скопие въпроси като употребата на "македонски език" са червена линия и посегателство спрямо идентичността, но София не е съгласна с тази трактовка.
Оттогава ВМРО-ДПМНЕ води кампания срещу правителството на различни етапи на разговорите с България и иска яснота, като заявява, че нищо от Рамковата декларация няма да бъде прието от партията.
Моментът на срещата на Заев в Брюксел и на очакваната му визита в София в близките дни е важен, тъй като идната седмица на Европейския съвет се очаква темата за начало на преговорите и преодоляване на българската съпротива да е отново на дневен ред.
Същевременно назначеният от Радев служебен кабинет е заявявал, че не смята да променя политиката на предишното правителство по темата, като се позовава тъкмо на рамковата декларация.
Дневник
Коментари
Анонимен
Заев и с.македония да прочетат историята и да си променят отношението към нас,ако искат да са в европа!
шуменец
"Братята" македонци много простотии сътвориха!
Дано политиците наши не оплескат делата БЪЛГАРСКИ!
Аз
Македонците що не си седят в гащите ?! Шепа държава сме , но с много групи със свой говор , фолклор . Древните казват - Бащи много , Майка една ; Майчиният език е задължителен за семейството , поколението ! Никой никого не спира - имаме Шоплук , Влашки край - Северозападна България , Родопчани , Тракийци ... То село със село са различни ! България ли сме - България !
Казано е
"шо е маке, све е лайно". Първи ги признахме за държавица, танкове им дадохме, воеводите ли им измислрни не скатавахме преди години, де се криеха като мишоци. Боклуци, що им казваме правия път и истината. Ние сме си виновни. Тя приказката не е далеч: "Направи добро, после...тегло"
Анонимен11
казано е,какви танкове бе ганьо,един танк ,изпратихте и толкова,Заев идва да се запознае с агент-иван паспортчиков,може и той да иска ,да купи български паспорт.
До Анонимен11
Много си прост да знаеш саше много , ако не бяха наши танкове сега Македония щеше да се казва истината албания
Анонимен
Очевидно е, че управляващите политици в Северна Македония не желаят достатъчно да влязат в Европа.