Гласуването за изолираните заради COVID-19 на извънредните парламентарни избори (на 11 юли) ще е значително по-облекчено отколкото бе на редовните на 4 април. В понеделник Централната избирателна комисия публикува решение за реда на гласуване на хората, които не могат да напускат дома си заради заразата.

При всички положения предстоящият вот в условия на епидемия ще е по-лесен и заради стихналия засега етап на разпространението на SARS-CoV-2 (вирусът, причинител на заболяването COVID-19). Но за разлика от гласуването през април, сега правилата не изискват хората в изолация заради коронавируса да гласуват по настоящ адрес.

Как се прави подвижна секция

"Избирателите, поставени под задължителна карантина или задължителна изолация, гласуват в мястото, където са поставени под задължителна карантина или задължителна изолация", гласи решението на ЦИК. Важно е да се направи уточнението, че според здравните правила се прави разлика между карантина и изолация:

изолираните (отчитат се като "активни случаи") - хората с положителен тест за SARS-CoV-2

карантинираните - които са били в контакт с доказано заразен, но още не е известно дали са инфектирани, както и завърналите се от чужбина

Подвижна секция се образува, ако до три дни преди изборния ден поне 10 души официално са заявили, че са в изолация и искат да гласуват. Ако това условие е спазено, то хората които се окажат засегнати от COVID-19 дори в последния момент, ще могат да гласуват. И те трябва да подадат заявление

Така на предстоящите избори хората, които се разболеят или се окажат контактни на заразени, макар и малко преди деня на вота, по правило имат възможност да гласуват. На предишните избори законът предвиждаше, че засегнатите от COVID-19 през последните три дни преди изборния ден, да не могат да гласуват.

    Заявлението за вписване в списъка за гласуване с подвижна избирателна кутия се подава до кмета на общината/района/кметството/кметския наместник в периода от 10 дни преди изборния ден до изборния ден включително.

Централна избирателна комисия

Желаещите да гласуват трябва обаче да фигурират в регистрите на здравните власти - да са си направили PCR изследване за коронавируса или антигенен тест в лаборатория. Информацията за тях се подава от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) към кмета, като следва да съдържа адрес и телефон за контакт.

Как се подава заявление

Заявлението за гласуване с подвижна избирателна кутия, вследствие на изолация заради коронавируса, може да бъде подадено по няколко начина. Образецът на документа все още обаче не е качен от ЦИК:
- подписано и подадено от пълномощник (пълномощното е в свободен текст и не се заверява нотариално)
- подписано и подадено по поща, мейл или факс
- електронно през сайта на ЦИК
- електронно през сайта на общината
- да се заяви по телефона на безплатен номер на общината

Дневник