Интересът към изборите през юли от българите в чужбина, съдейки по броя на подадените заявления, изглежда е намалял. Българите зад граница са подали 71 161 заявления за разкриване на секции в чужбина за предсрочните парламентарни избори на 11 юли, което е с близо 17 хил. по-малко в сравнение с изборите на 4 април. Тогава броят на подадените заявления беше почти 88 хиляди. Сега най-много са в Турция - 24 640 , Великобритания - 13 719 , и Германия - 10 394 , показва справка в сайта на Централната избирателна комисия (ЦИК).
Възможно обяснение за по-слабата активност при подаването на заявления за отваряне на избирателни секции зад граница е поправката в Изборния кодекс, която позволи автоматичното разкриване на секции на местата, на които в последните 5 години са се провеждали избори и където са гласували повече от 100 души. ЦИК вече разкри автоматично 568 секции, но от изборната комисия предупредиха, че тази бройка може да се промени, ако няма желаещи за членове на секционна избирателна комисия или помещение. Този път за разкриване на една секция извън дипломатическо представителство бяха необходими само 40 заявления, а не 60, както беше досега.
Подаването на заявление не е задължително условие за гласуване в чужбина. Избирател, който не е заявил предварително къде иска да гласува, може да пусне бюлетина във всяка една секция зад граница, като на място попълни декларация по образец, че няма да гласува другаде. По думите на говорителя на ЦИК Цветозар Томов обаче предварителното подаване на заявления опростява организацията на вота в изборния ден, защото се спестява време от попълването на декларации преди самото гласуване.
По-малко заявления, но рекорден брой секции
След отпадането на ограничението от 35 секции в държави извън Европейския съюз, българите зад граница ще могат да упражнят правото си на вот в рекорден брой секции. Преди седмица Министерството на външните работи обяви, че броят на местата за гласуване на изборите на 11 юли ще надхвърли 800. По предварително данни най-много секции ще бъдат разкрити във Великобритания (133). В Турция се очаква секциите да са около 110.
На парламентарните избори на 4 април секциите зад граница бяха 464, а броят на гласувалите достигна 180 000 души. През 2017 г. са 371, а гласувалите - 117 668 души.
Все още не е известно в колко секции в чужбина ще може да се гласува с машина. Решението зависи от това колко успешни ще са преговорите със фирмата производител "Смартматик", която заяви, че може да осигури 1472 устройства.
В началото на юни "Сиела Норма" отказа да осигури поисканите от ЦИК допълнително 1500 машини, защото не беше съгласна с цената от 6.5 млн. лв. за поръчката. Тогава ЦИК прекрати преговорите с нея и започна преговори директно с производителя на машини за гласуване. В понеделник се разбра, че в Нидерландия са произведени 672 машини, а до сряда в Тайван могат да бъдат произведени още 800 и в четвъртък да бъдат изпратени към България.
Ако от ЦИК успеят да се договорят за доставката на допълнителни машини, то устройства ще има във всички секции, в които на предишните избори са гласували минимум 300 души. Още преди две седмици обаче Цветозар Томов съобщи, че не се предвижда вариант, в който в секциите зад граница да има по две машини.
Предстои Централната избирателна комисия да определи местата за гласуване в чужбина, като крайният срок за решение е петък.
Дневник
Коментари
Анонимен
остава въпроса кой има интерес да се раздува броя на гласувалите зад граница
Анонимен
Хората искат да се върнат ,но в нормална държава!!!Не в държавата ня мутрите и мафията!!!
Анонимен
Един познат зад граница каза че е изпратил заявление по пощата в посолството на Бг.но така и не са го получили понеже "може би е станало някаква грешка",!! 🙄
до предпоследния Анонимен
Явно забравяш ,че хората бягаха от социализма ,ДС и партията , кой създаде мафията и мутрите , отговора го знае всеки , социалистическата върхушка барабар с ДС ,сега същите тези и техните деца и внуци искат да правят нов преврат , е как да са върнат хората избягали от тях , добре ги подхвана бате ви бойко и народа беше почнал да се връща ,нооо много пари откраднаха соц душмани
Анонимен до първия
Е как кой - ДПС-то и патериците им от ИТН.
Анонимен
Трябва да се промени изборният кодекс. Който не живее в България ,няма право да гласува от чужбина. Какъв избор ще правят хора ,които не живеят тук повече от 10 ,че и до 30 години. Какво знаят за тази държава вече. Да не говорим за незнание на български език в едните случаи.
Анонимен
Не, ти явно забравяш че хората избягаха СЛЕД КОМУНИЗМА, най вече през последните 10-15г. през повечето от които управляваше бибитко, комунистическото отроче.
В Лондон имам повече познати шуменци отколкото във Варна. И те избягаха там в последните години. Сещай се защо.
Анонимен
Абсолютно е прав преди мен коментиращият ! Тези които живеят постоянно в чужбина и си идват на няколко години веднъж , с какво право ще определят съдбата ни тук ! Не живее ли тук постоянно шест месеца , няма право да ни определя съдбата ! За 10 години стаж в южната ни съседка , вземат пенсия около 1,200 евро и друга такава в България ! А тук хората изнемогват с мизерните си пенсии !
Анонимен
Какво общо имат пък пенсиите? Прочетете Конституцията - право на глас има всеки български гражданин и държавата е длъжна да му осигури възможността да гласува. Точка!