България е като Римската империя, президентът е императорът, а личното му правителство се грижи всеки ден да дава хляб, кръв и зрелища, така започна изявлението си пред журналисти днес предложения за смяна директор на Държавна агенция "Разузнаване" (ДАР) Атанас Атанасов.

По-рано през деня говорителят на правителството Антон Кутев обяви, че ще поиска от президента смяна на Атанасов, заради неспазване на презумпцията за политическа безпристрастност и неутралност. "Налице са факти, че не са предоставени еднакви по обем информации на президента и министър -председателя", каза Кутев.

Атанасов не прие тези мотиви и обяви, че 27 години е работил за България, като правителството на Бойко Борисов е било поредното. Той уточни, че няма как да се защити, защото информацията, която може да разкрие какво е правил в полза на страната, още 30 години ще е с най-високия гриф на секретност.

Като друг мотив за исканата оставка на Атанасов беше и заявеният от него дълъг отпуск(от 7 май до 5 септември). Такъв си беше пуснал и директорът на Държавна агенция "Национална сигурност" Димитър Георгиев, който вече беше сменен.

По този повод директорът на ДАР уточни, че на среща с премиера Стефан Янев му е обяснил причините за отпуска си, които са "дълбоко семейни и лични" и не смята за ги споделя с журналистите. Преди няколко дни Атанасов подаде заявление за прекратяване на отпуската си, но въпреки това днес беше предложен за освобождаване.

Оставка, искана от Кремъл и Божков

Той смята, че отстраняването му е поискано от Кремъл и известен бизнесмен с много обвинения (Васил Божков, б.а.). Атанасов не изключи да става въпрос за съвместна работа, но отказа повече коментари с думите "това не е моя работа".

Според него в основата на искането за смяната му са успешните действия на ДАР срещу "зловредното влияние на руските специални служби". Атанас Атанасов изрази мнение, че е поредният несправедливо отстранен ръководител от службите за сигурност след шефа на ДАНС Димитър Георгиев и главният секретар на МВР Ивайло Иванов.

Никой не контролира президента

"Намираме се в уникална ситуация, президентските правомощия се припокриват с тези на лично избрания от него служебен кабинет. Има редица примери, в които и Конституцията бива нарушена", коментира Атанасов. Като примери той даде указите свързани с ЦИК и прекратяване работата на парламента.

"Президентските укази са може би най-сивата зона в нашето право, вкл. и Конституция. На практика те не подлежат на контрол, поради което не мога да потърся своите права във връзка с отстраняването", оплака се Атанас Атанасов.

Според него, ако има кой да сезира Конституционният съд за някои от указите на президента, може да се стигне до задвижване на процедура за импийчмънт. Той призова депутатите от следващия парламент да предприемат такъв ход.

Новите шефове в спецслужбите

Кабинетът реши днес за мястото на Атанас Атанасов да предложи Антоан Гечев. Той е бил заместник-директор на служба "Военна информация" в периода 2018 г. - 2020 г. Притежава образователно-квалификационна степен "магистър" по специалността "Военно дело" от военна академия "Г. С. Раковски".

Днес правителството съобщи и кой ще заеме мястото на освободения предсрочно заместник-председател на ДАНС Недялко Недялков. На 1 юни той обясни, че е подписал документа, с който се отнема достъпа на вътрешния министър Бойко Рашков до класифицирана информация.

Кабинетът реши Станислав Станчев да довърши мандата на предшественика си до 25 юли 2023 г. По закон зам.-председателите на ДАНС се назначават от Министерски съвет за срок от 5 години.

Станчев притежава образователно-квалификационна степен "магистър" по специалността "Танкови войски-строеви" от военния университет "Васил Левски" и по специалността "Финанси" от УНСС. Работил е в ДАНС. Заемал е длъжности в силите на НАТО в Афганистан.

Дневник