Да се забрани политическата и партийна дейност в училищата - такъв проект предлага образователното министерство. Промените са записани в закона за предучилищното и училищното образование и идват дни след като служебният министър Николай Денков обяви, че над 1/3 от началниците на регионални управления по образование са били ангажирани с партийна дейност по време на предизборната кампания за вота през април.

В проекта се посочва, че при изпълнение на функциите си педагогическите специалисти трябва да са политически неутрални, съобщава БНР. Те не могат да налагат идеологически и политически убеждения, като изискването за политически неутралитет и забраната за политическа дейност важат и за началниците и служителите в регионалните управления на образованието.

"С тези промени системата на средното образование се деполитизира със закон", посочват от МОН.

От ведомството изтъкват, че предложението за него е провокирано от множество случаи, при които служители от РУО в страната извършват политическа дейност и участват активно в партийни мероприятия по време на предизборни кампании за различните видове избори, включително и в качеството им на кандидати от името на партии и коалиции.

В системата , която следва да е неполитическа и надпартийна, са създадени видими зависимости от политическо и партийно естество, изтъкват от министерството, допълвайки, че подобни дейности могат да изместят професионалното и експертно начало при назначенията и управлението на образователната система и да доведат до недопустимо политическо влияние върху учителите и учениците.

Клуб Z