"Стани преброител! Включи се, защото си важен!".

Този призив е първото, което вижда посетителят на сайта, посветен на предстоящото преброяване. Обява течеше и на електронните табла на градския транспорт в София. Причината е, че не достигат преброители.

Същият проблем имаше и през есента на миналата година - при подготовката за първия опит да се направи преброяването. Заради пандемията от коронавирус то беше отложено от правителството. Сега обаче от Националния статистически институт (НСИ) не допускат подобен развой.

Преброяване по план

Провежданото на всеки 10 г. преброяване на населението и жилищния фонд беше планирано да се проведе в периода от 22 януари до 15 февруари. При новия график то ще премине от началото на септември до началото на октомври. Срокът за попълване на електронна преброителна карта онлайн ще тече от полунощ на 7 септември до полунощ на 17 септември. Преброяването чрез посещение на домакинствата, сградите и жилищата от преброител ще се извърши от 8 ч. на 18 септември до 20 ч. на 3 октомври.

Освен информацията, която е задължителна съгласно европейското законодателство, за национални цели ще се събира допълнителна информация:
За хората - етнокултурни характеристики и здравен статус;


За жилищата и сградите - енергийна ефективност, материална осигуреност, услуги;

Паралелно ще се направят и няколко извадкови изследвания - за раждаемостта и репродуктивното поведение, за миграционното поведение и бюджет на времето

Къде се търсят преброители


След допълнителните опити да се наберат преброители, към 10 юни те са вече около 27 хил. Допреди тази дата не достигаха около 20% от нужния брой, тъй като 3600 от набраните през есента не бяха потвърдили ангажимента си и след смяната на датата.

Сега вече по-голям недостиг на преброители има само в някои райони на София и Варна, а "известен" (по определението на НСИ), има в Бургас, Плевен, Стара Загора.
Задължителни изисквания за кандидатите за преброители и контрольори са те да са навършили 18 години, да имат поне средно образование, да не са осъждани. Полезно за работата им, но не задължително условие, е да имат опит в сферата на образованието (учители и възпитатели), администрацията (областни и общински служители или други държавни служители), финансите, счетоводството, социалното подпомагане, социалните дейности, здравеопазването и други.

Ако не се съберат достатъчно преброители, ще се действа гъвкаво - там, където има повече електронно преброени, ще се наложи преброителите да получат и по 3 преброителни участъка при средно по 2. Ако все пак има проблеми на отделни места, ще се включат и служители на НСИ от регионалните офиси и представители на общините, обясниха за "Дневник" от НСИ.

От отговорите на института се разбира, че няма как заради недостига на преброители да се вдигне заплащането им и така да се привлекат повече хора.

Според сметките, приети още през миналата година, се предвижда държавата да похарчи за преброяването 2.64 млн. лв. за инвестиционни разходи, 30.7 млн. лв. за оперативни разходи и близо 2 млн. лв. за други регулаторни разходи. Разходът на обществено време се оценява на 11 млн. лв.


Заплащането може да стигне до над 1 000 лв.

От НСИ обясняват, че ако се наложи на преброителите да бъдат дадени по 2 или 3 преброителни участъка при над 50% онлайн преброени в тях, на практика заплащането ще се повиши. Това е така, защото преброителите ще имат ангажимента да съберат от повечето домакинства само кодове, генерирани от системата, за които също се плаща, а само останалите ще преброят на хартия. Причината е, че при това преброяване кодовете ще се събират лично от онлайн проверените домакинства. По този начин ще се събере информация за необитаемите и необитаваните жилища, обясняват от НСИ.

В момента страната е разделена на приблизително 40 хил. преброителни участъка и 9 115 контролни района. В големите градове в един контролен район има по 7-9 преброителни участъка, в по-малките населени места - между 1 и 3. Преброител би могъл да получи средно около 400 лв. за един преброителен участък при 50% електронно преброени, но ако преброи два или три участъка, неговото заплащане може да достигне над 1 000 лева, изчисляват в НСИ.

Данните за жилищните сгради (адрес, вид, местоположение, година на построяване, конструкция, брой на етажите, наличие на асансьор, брой на жилищата, достъпност) ще се събират само чрез преброител.

Може ли пак да остане за друг път

Преброяването се провежда със закон и по регламент на Европейския съюз трябва да се състои във всички страни членки през тази година. "За отлагането му законът беше променен. Смятаме, че няма да има нужда отново да бъде отлагано преброяването", посочват от НСИ.

За да се събере възможно най-широка подкрепа за преброяването, представители на института започнаха поредица от срещи из страната, в които ангажираха вниманието на новите областни управители и на кметовете. "Събраната информация ще се ползва в следващите 10 години и ще бъде основата за изграждане на регистри, провеждане на политики и взимане на важни управленски решения", напомнят от института.

В повече от половината страни в ЕС преброяването се провежда въз основа на данни от административни регистри, т. е. разпространението на пандемията има минимален или никакъв ефект върху провеждането, обясняват от НСИ. В част от страните, като България, в които се провежда традиционно преброяване с преброител, то е отместено за есенните месеци на 2021 г. В други страни като Германия, Ирландия, Унгария и Румъния, преброяването е отложено за 2022 г. Страните, които отлагат преброяването си за 2022 г. обаче, ще трябва да предоставят на Евростат методология за преизчисляване на данните към дата през 2021 г.

Дневник