Постъпилите сигнали за купуване и продаване на гласове в службите на реда са близо 100. Сред тях е сигнал за купуване на гласове в северозападния регион от известен в миналото политик от "етническа партия". Това съобщи министърът на вътрешните работи Бойко Рашков на брифинг, посветен на мерките за охрана на изборния ден.

Сигналите за търговия с гласове до момента са 97, но само по 9 от тях са образувани досъдебни производства. Извършва се проверка и на сигнал от Кюстендил. По думите на министъра бивш вътрешен министър (Рашков не уточни кой, бел.ред) се е срещал с бивш областен управител и един излязъл в болнични областен управител, за да обсъждат въпроса как да привлекат 15 хиляди македонци с българско гражданство да могат да гласуват в България. Освен това Рашков съобщи, че в момента тече проверка по сигнал за купуване на гласове във Врачанско, Монтанско и Видинско от страна на известен в миналото политик от "етническа партия". Министърът не пожела да уточни нито за кой политик става дума, нито за коя партия.

Директорът на Главна дирекция "Национална полиция" Станимир Станев съобщи, че при акция тази сутрин в Карнобат, Бургаска област е задържан човек, в който са намерени 31 снимки на лични карти. Засечена е размяна на съобщения с притежателите им, в които се обещават по 80 лв. на човек, ако гласуват за определена политическа партия. Ако цяло семейство се ангажира е обещан бонус от 20 лв. Срещу мъжа е образувано досъдебно производство.

На брифинга се разбра, че зад граница също се правят опити за контролиране на вота чрез откриването на фиктивни секции. Лице, познато на българските власти, което пребивава в Германия и поддържа контакт с "оперативно интересни лица в България е подало фиктивни заявления за откриване на секция, а хората, които би трябвало да гласуват там, дори не знаят, че ще упражнят правото си на глас в Германия, уточниха от Министерство на вътрешните работи и заявиха, че тази секция няма да бъде открита.

По темата за т.нар. изборен туризъм, най-известният случай, от които е в благоевградското село Бело поле, Рашков заяви, че има данни за подготовката в доста населени места. Става дума за регистрацията на един и същи адрес на голям брой български граждани. Министърът обяви, че МВР е в контакт с Министерството на регионалното развитие и благоустройството и се взимат всички възможни административни мерки, за да бъде предотвратен изборният туризъм в страната.

В охраната на изборния ден ще бъдат ангажирани 20 000 служители на МВР. Доставката на машините до отделните секции също ще бъде под охрана.

"Големи групи, включително представители на политически партии, ще се опитват да спечелят вота не по реда, който се предвижда в закона, а чрез известното и обявено за престъпно купуване и продаване на гласове", каза Рашков. Той обяви, че тази сутрин в 6.00 часа е започнала специализирана полицейска операция в цялата страна, която ще продължи включително до изборния ден. Целта е да се предприемат ответни действия спрямо хората, които "се подготвят да изкривят политическа картина у нас, да се постигнат нереални резултати в изборния ден".

Дневник