От бюджета на съдебната власт да се плащат обезщетенията, присъдени по дела и решения на Европейския съд по правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ), по които България е осъдена. Това е възможност, която се обсъжда да се случи в бъдеще, заяви в началото на заседанието на пленума на Висшия съдебен съвет министъра на правосъдието Янаки Стоилов. Вчера с решение на Министерския съвет бе приет годишен доклад за изпълнението на решения на ЕСПЧ по делата за 2020 г.
Служебния министър каза, че правителството е одобрило и няколко споразумения за изплащане на обезщетения по жалби пред съда в Страсбург, съобщава lex.bg. Той обясни и че са му задавани въпроси нужно ли е кабинетът да отделя средства за тези обезщетения, когато в повечето случаи става въпрос за решения на прокуратурата и съдилищата, заради които България е осъдена.
"Тази практика вероятно ще се актуализира и такива средства в бъдеще ще бъдат за сметка на бюджета на съдебната власт. Когато става дума за повтарящи се нарушения, би трябвало да се отразят при атестирането на съответните магистрати като един от факторите за цялостната им оценка от дейността", коментира Стоилов.
Той коментита и проблемния Модел 4 за съдебна реформа, който предвиждаше закриване на районни съдилища в цялата страна и заради който двамата координатори по проекта по Оперативна програма "Добро управление" и членове на Съдийската колегия Боряна Димитрова и Красимир Шекерджиев подадоха оставки. Според министъра е нужно да се прояви сдържаност от гледна точка на предложенията за законодателни промени и да се съобрази ходът на нормативната уредба на конкурсите, за да не се създава впечатлението, че те имат подкрепа.
Той поясни, че до началото на следващата седмица Министерството на правосъдието ще предостави предложения във връзка с публикуваните за обществено обсъждане промени в наредбата за конкурсите.
Дневник
Коментари
Анонимен
Това го одобрявам
Анонимен
Подкрепям!
справедлив
Отдавна трябваше да е така-който греши-плаща!
Анонимен
Тия палячовци ще векуват ли тук?