За втори път в рамките на три месеца България ще избира парламент в опит да постигне мнозинство, достатъчно за съставяне на правителство и осигуряване на стабилна политическа подкрепа за реформи в страната. Предсрочните избори за 46-ото Народно събрание отново ще се състоят в условията на извънредна епидемична обстановка заради разпространението на коронавируса, макар и при значително по-малко ограничения в сравнение с април и при ниска заболеваемост.

Социологическите прогнози са за вероятно повторение на миналия парламент с шест политически формации, но поставят на ръба на 4-процентната бариера още един потенциален участник. Очаква се оспорвана битка за първото и за четвъртото място, в която от огромно значение ще бъдат неуловимите за анкетите преди вота гласове в чужбина. Предварителните оценки на социолозите са за избирателна активност сходна с тази през април - малко над 50 на сто от имащите право на глас, но с уточнението, че има неизвестни - как ще се отрази на желанието за участие в първия изцяло машинен национален вот, както и ограниченията за гласуване на хората, които са във ваканция в България.

Според избирателните списъци имащите право на глас са 6 711 048. Кандидати за депутати са издигнали 23 партии или коалиции. По закон гласуването е задължително, но санкция за нарушение няма. Отново може да се гласува с преференция - отбелязване на предпочитание за кандидат, което позволява да се пренареждат кандидатските листи. Прагът за валидност на преференциите е 7%, т.е. листата ще се размества, ако някой от номинираните е събрал подкрепа от повече от 7 на сто от гласувалите за издигналата го партията или коалиция. Номерата на партиите, коалициите и инициативните комитети в бюлетината са от 1 до 100, а на кандидатите - от 101 нагоре.

Гласуването започва в 7 ч. и приключва в 20 ч. Изборният ден може да бъде удължен по преценка на Централната избирателна комисия (ЦИК), ако в 20.00 часа пред изборните помещения има желаещи да гласуват, но най-много с един час - до 21 ч. Първите прогнозни резултати на социологическите агенции се очакват към 20 ч. днес, а официалните и разпределението на мандатите - на 15 юли.

Най-важните новини от изборния ден следете в реално време в "Дневник", а от 18 ч. гледайте изборното студио с коментари и анализи на резултатите. Повече информация - тук.

Наблюдатели са регистрирали пет международни и 30 български организации. Акредитираните социологически агенции са пет - "Алфа Рисърч", "Галъп интернешънъл", "Маркет линкс", "Тренд", "Център за анализи и маркетинг".

Какви са мерките срещу COVID-19

В изборния ден гласоподавателят се явява в секционната избирателна комисия (СИК) по постоянен или настоящ адрес (ако е заявил предварително такова желание). Учениците и студентите редовно обучение могат да гласуват в секция по избор в населеното място, където учат, ако то е различно от постоянния им адрес. Поставените под карантина заради коронавируса отново ще могат гласуват с подвижна избирателна кутия, като този път заявления могат да се подават и в изборния ден.

Заради извънредната епидемична обстановка отново трябва да се спазват няколко основни правила - в секциите да се носят защитни маски, покриващи носа и устата, всички в секциите и пред тях да са на разстояние от 1.5 метра, редовно трябва да се дезинфекцират често докосвани повърхности, прозорците да стоят отворени или стаите да се проветряват.

За да бъде установена самоличността му, избирателят показва личната си карта и я поставя на масата пред членовете на комисията, а те сверяват данните, без да я пипат. За да бъде идентифициран, избирателят ще бъде инструктиран да свали защитната маска за кратко.

Химикалките, които ще се използват от избирателите за подписване в избирателните списъци, ще се дезинфекцират.

Екраните на машините периодично ще бъдат почиствани със спирт. На входовете на секциите и в близост до устройствата ще бъдат поставени дезинфектанти, но ЦИК препоръчва да не се използва гел непосредствено преди гласуване, а избирателите да дезинфекцират ръцете си след това или да носят ръкавици.

Как се гласува с машина

За първи път в големите секции - с 300 и повече избиратели, ще се гласува само и единствено с машини. Устройства ще има в 9401 секции в страната и в 273 секции в чужбина. По две устройства заради големия брой избиратели - над 425, ще има в 1115 секции у нас и в 148 - зад граница. В малките секции - т.е. в селата и на повечето места зад граница, отново ще се гласува само с хартиени бюлетини.

Подаването на гласа е като боравене с банкомат, а устройството е с ограничители, за да не се вижда изборът. Избирателят получава карта, която може да използва само веднъж. Тя се поставя в отвор с чипа нагоре и напред, като влиза наполовина, а не цялата като в банкомата.

След като я постави, на екрана на машината се зарежда визуализация на бюлетината. Тя е от две страници - на първата са номерата на партиите и коалициите от 1 до 13, а на втората - от 14 до 23 плюс опцията "Не подкрепям никого", разположени от лявата страна. Втората страница се отваря с натискане върху полето "Следващ". От дясната страна са кръгчета с номера от 101 нагоре, където може да се отбележи преференция за предпочитан кандидат от листата (номерът може да се провери предварително на разлепените пред секциите списъци с кандидати). Ако няма отбелязана преференция, гласът се брои за водача.

Избирателят гласува чрез натискане върху екрана, след което трябва да натисне "Преглед", да види изписан избора си и да продължи с "Гласуване" или "Промени избора", като вторият надпис е възможност да направи корекция, ако е допуснал грешка. След като гласува, трябва да извади картата от машината, но след като тя е разпечатала разписка с вота, която после се пуска в непрозрачна кутия.


Избирателят няма право да заснема вота си. Ако има нужда от съдействие, член на комисията може да му помогне, но само ако стои на поне 2 метра от машината без да има видимост към нея. Машината се изключва, ако той не е гласувал в рамките на 5 минути.

Как се гласува с бюлетина

С хартиени бюлетини ще се гласува в малките секции - с под 300 избиратели, при гласуване с подвижна избирателна кутия, в лечебни заведения, в домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги и на плавателни съдове под българско знаме.

При извънредни обстоятелства и след решение на ЦИК в големите секции също може да се премине към гласуване с бюлетини.

Всяка бюлетина е отпечатана на бяла и непрозрачна хартия. На гърба й има място за два печата на избирателната комисия. В долния й десен ъгъл има осемцифрен номер, който се откъсва по перфорирана линия от член на СИК след гласуването.

От лявата страна на бюлетината са вписани наименованията на всички партии и коалиции, регистрирали кандидати за депутати, както и имената на независимите кандидати; а от дясната има кръгчета за отбелязване на преференция, в които има номера от 101 нагоре, т.е. за кандидатите в съответните листи. Има и опция "Не подкрепям никого".

Гласува се само в тъмната стаичка. Избирателят отбелязва вота за партия, коалиция или независим кандидат за депутат, като поставя знак "Х" или "V" в квадратчето с номера на избраната от него политическа формация, на независим кандидат или в това на опцията "Не подкрепям никого". Отбелязването с тези знаци е действително само ако е с химикалка, пишеща със син цвят.

По желание избирателят може да отбележи и преференция, т.е. глас за предпочитан кандидат, като постави "Х" или "V" в съответното кръгче. Преференцията е действителна, ако е отбелязана само в едно кръгче със съответния знак. Ако няма отбелязана преференция, гласът се брои за водача на листата.

Бюлетината се сгъва така, че да не се вижда отбелязването. Препоръчително да се сгъне два пъти, като отгоре остане мястото за печати, където да се постави втори на излизане.
 

Не се показва вотът, защото в противен случай гласът ще бъде недействителен и няма да се брои. Заради това трябва да се внимава при сгъването на бюлетината и пускането й в прозрачната урна. Едва след това избирателят полага подпис в избирателния списък.

Ако избирателят допусне грешка при гласуване, той връща сгъната сгрешената бюлетина на СИК и получава нова за същия вид избор. Това право се предоставя само веднъж.

На изборите е забранено

Предварително раздаване на изборни книжа и материали.

Изнасянето на избирателните кутии, избирателните списъци и бюлетините извън изборното помещение.

Гласуването извън изборното помещение с изключение на случаите за гласуване с подвижна избирателна кутия.

Присъствието в тъмната стаичка за гласуване на други лица освен избирателя с изключение на случаите, в които е разрешено гласуване с придружител.

Присъствието на други лица на разстояние по-малко от 3 метра от тъмната стаичка за гласуване, когато в нея има избирател.

При гласуване с машина други лица освен избирателят да бъдат на по-малко от 2 метра разстояние, да имат видимост към екрана й и отбелязания вот.

Заснемането на начина на гласуване, като се използват мобилни телефони, фотоапарати или друга възпроизвеждаща техника. Глобата за това е 1000 лв.

Разгъването на бюлетината след попълването и преди пускането й в избирателната кутия по начин, който позволява да се види начинът на гласуване.

Влизането в изборното помещение с оръжие и/или предмети, опасни за живота и здравето на гражданите.

Да се извършват действия пред и в изборното помещение, които накърняват добрите нрави и обществения ред.

Дневник