Италия е европейски шампион, след като надви Англия в емоционален финал на "Уембли" с 2:1 след изпълнение на дузпи. В редовното време и продълженията срещата завърши 1:1, а при изстрелите от бялата точка италианците се наложиха с 3:2.

Скуадрата ликува с европейската титла за втори път след 1968 г.

Тимът изигра много силно първенство, в което затвърди страхотната си форма и продължи серията си без загуба, която вече е 34 поредни двубоя.
За сметка на това дългото чакане на Англия без трофей продължава. След полуфиналите на Евро 96 и световното първенство през 2018 г. "Трите лъва" отново останаха на крачка от златото.

Отборът остава със световната си титла от 1996 г.

Люк Шоу успя да изведе Англия напред още във втората минута, когато вкара след хубава атака. Италия изравни в 67-ата с гол на друг бранител - Леонардо Бонучи.

Въпреки че Италия създаде първата опасност и принуди англичаните да грешат пред собствената си врата, именно домакините откриха. Във втората минута Хари Кейн получи топката в средата на терена, прати я надясно към свободния Киърън Трипиър.

Десният краен бранител центрира меко и намери непокрития Люк Шоу, а той вкара след плътен изстрел от въздуха.

Попадението на Шоу се превърна и в най-бързия гол на първенството.

След ранното попадение Италия успя да изнесе играта в предни позиции. Въпреки това движението на англичаните в атака създаваше проблеми. Трипиър още веднъж остана непокрит вдясно и Кейн отново го намери, но този път подаването на бранителя не беше точно.

През първата част Кейн играеше основно в средата на терена, което създаваше големи проблеми за Италия.

Едва след 30-ата минута футболистите на Роберто Манчини наложиха натиск и стигнаха до няколко опасности. Първо Федерико Киеза стреля покрай вратата, а малко по-късно изстрел на Лоренцо Инсине беше избит от бранител в бяло.

За 45 минути Италия отправи шест удара, от които само един точен. За сметка на това Англия беше много по-ефективен и със само един удар общо поведе.

В началото на втората част Италия заигра много по-добре, а треньорът Манчини направи две промени, които мигновено дадоха резултат. С изваждането на Чиро Имобиле италианската атака стана много по-подвижна и опасна.

В 62-ата минута Джордан Пикфорд направи ефектно спасяване след изстрел с десния крак на Федерико Киеза.

Само пет минути по-късно Италия стигна до гол, при който Пикфорд нямаше как да се разпише. След корнер и разбъркване Бонучи успя да вкара в мрежата.

До края на редовното време Италия играеше по-добре и беше по-активният тим, но нови голове не паднаха. В продълженията Англия игра по-настъпателно, създавайки напрежение пред Донарума на няколко пъти.

При дузпите Доменико Берарди, Бонучи и Федерико Бернардески бяха точни за Италия. Вратарят на англичаните Джордан Пикфорд спаси удара на Андреа Белоти, а последната дузпа за Италия от Жоржиньо също беше пропусната.

За Англия Хари Кейн и Хари Магуайър се разписаха. Влезлите специално за дузпите Маркъс Рашфорд и Джейдън Санчо обаче пропуснаха. Ударът на Рашфорд срещна страничния стълб, докато Донарума спаси този на Санчо. При последната дузпа, изпълнена от Букайо Сака италианският вратар отново беше на висота и пак спаси.