Николай Василев - завръщане в политиката

Вицепремиер и министър на икономиката в правителството "Сакскобуррготски". Вицепремиер и министър на транспорта в същия кабинет. Министър на държавната администрация в кабинета "Станишев" - това са най-висшите политически позиции, които е заемал предложеният от Слави Трифонов за кандидат-премиер - Николай Василев. В политиката влиза, завръщайки се в България през 2001 г. - като един от т. нар. юпита в редиците на новосформиращата се тогава партия НДСВ, начело с царя.

Николай Василев е икономист, учил е и е специализирал в Будапеща, Ню Йорк, Университета „Брендайс“ в САЩ и Университета „Кейо“ в Токио. През 1999 г. взима престижната степен CFA (сертифициран финансов аналитик) и е първият българин с тази степен. В периода 1996-2001 г. е инвестиционен банкер в чужбина.

По времето на Василев като икономически министър България е призната за действаща пазарна икономика - това се случи през 2002 г. Година по-късно вече не е в това министерство, а застава начело на транспорта. Причината за рокадата, както се твърди тогава, е конфликт в коалицията НДСВ-ДПС по отношение на приватизацията на "Булгартабак" (такава и тогава, и при тройната коалиция така и не се случва - б.р.) В новата му роля Василев финализира сделката за приватизацията на БТК. По негово време са и концесиите на летищата във Варна и Бургас и т.н. В кабинета, начело със Сергей Станишев (коалиция БСП-НДСВ-ДПС, по време на която България влиза в ЕС - б.р.) Николай Василев заема поста на министър на държавната администрация. Започва административна реформа.

След 2009 г. (с идването на ГЕРБ) излиза от политиката, създава компанията „Експат Капитал“, която е един от най-големите инвестиционни фондове в България.

    "Животът и кариерата му са преминали през шест държави, като е живял, учил и работил в Унгария, Русия, САЩ, Япония и Великобритания. Бил е данъчен консултант в Coopers & Lybrand – Будапеща, работил е за швейцарската банка UBS като асоцииран директор в офисите в Токио, Ню Йорк и Лондон, старши вицепрезидент в Lazard Capital Markets – Лондон", каза Трифонов, представяйки номинацията на Василев за министър-председател.

Николай Василев е един от най-последователните защитници на приемането на България в Еврозоната и въвеждане на еврото.

От "кандидат" на Бареков до силов вицепремиер на Трифонов

Номинираният за силов вицепремиер и министър на вътрешните работи Николай Радулов е професор на Нов български университет, бивш служител на МВР. Той има политически опит и в неуспешния проект на Николай Бареков - "България без цензура", когато е кандидат за депутат.  

Според биографията на Радулов от сайта на „Има такъв народ“ професионалната му дейност в МВР започва през 1981 г. в Първо РПУ - София и завършва през 1999 г. като секретар на МВР.

Работил е като оперативен работник, аналитик, експерт по управление и ръководител. Заемал е редица отговорни държавни и корпоративни длъжности в сферата на сигурността.

Преподавателската и научната му кариера се реализира в НБУ, където започва като главен асистент в Центъра за изследване на рискове в сигурността, хабилитира се като доцент през 2011 г., а като професор през 2014 г.

От 2014 до 2016 г. е директор на програмния съвет към Департамент „Национална и международна сигурност“, а от 2016 е ръководител на департамента.

Часове след обявяването на резултатите от предишния парламентарен вот на 4 април Николай Радулов обяви, че се отказва от депутатското място. Тогава той обясни решението си с това, че 45-ото Народно събрание ще има кратък живот, като за това време тема ще е предимно Изборният кодекс, а самият Радулов не е специалист по изборните въпроси. На вота на 11 юли той бе водач на листата на „Има такъв народ“ в 23 МИР-София.

Обявен е от комисията по досиетата като сътрудник на бившата Държавна сигурност.

Дипломат от кариерата и шеф на кабинета на царя - вице и външен министър

Ради Найденов - дипломат от кариерата ще поеме МВнР в съчетание с вицепремиерски пост, ако се реализира предложения от "Има такъв народ" състав на Министерския съвет, след като бъде конституиран новият парламент.

Найденов следва "Международни отношения" в УНСС от 1983 до 1989 г., която завършва със степен магистър. През 1993 г. завършва курс за млади дипломати към Европейския колеж за изследвания в областта на международната политика и политика за сигурност – център "Джордж Маршал“". Специализира в Германия, Франция и САЩ. Владее немски, руски и английски език.

Найденов е дългогодишен посланик в Германия, извънреден и пълномощен посланик в Австрия, в Швейцария и Лихтенщайн.
Той бе служебен министър на външните работи в първия служебен кабинет, назначен от Румен Радев. От 2001 до 2002 г. бе заместник-министър на отбраната. Той е и бивш началник на кабинета на Симеон Сакскобургготски в "царското правителство" в периода 2002-2005 г. Започва да гради кариера още в началото на 90-те - в периода 1990-1991 г. е външнополитически сътрудник в БЗНС. През 2012 г.– 2018 г. е и заместник-председател на Германо-българския форум.

"Страната ни е заинтересована от развитие на партньорски отношения с държавите и това е основна линия в политиката на България, включително по отношение на Русия и Украйна", заявява в интервю за Дойче веле през 2017 г., като подчертава принадлежността на България към ЕС и НАТО.

Теодора Генчовска - предложението за министър на отбраната

Теодора Генчовска. Трифонов реши да повтори няколко пъти, че да, предлага жена за министър на отбраната, като това би трябвало да бъде нещо изключително. Въпреки че отдавна е приета практика в страните от ЕС. Генчовска, според представената ѝ биография, е експерт по отбрана и военни сили. Тя е възпитаник на Военната академия "Г.С. Раковски". Преминала е през редица допълнителни квалификации в Германия, Италия, Великобритания и САЩ. Професионалната ѝ кариера стартира в Генералния щаб на Българската армия. Последователно преминава през всички нива, стигайки до началник на отдел "НАТО и ЕС" в Министерството на отбраната. Участвала е в български делегации, на срещите на върха на НАТО в Турция, Уелс, Полша и Белгия. Говори 2 езика. На 50 г.

Кадър за фондация "Америка за България" поема образованието

Наталия Митева е била програмен директор „Образование“ във Фондация „Америка за България“. Тя е работила върху проучвания на индикаторите за участие в пазара на труда в развиващи се държави, индикатори и техники за наблюдение на интергацията на имигранти и програми за защита на човешките права и за икономическо развитие в държави след военен конфликт. 

Освен това тя е участвала в няколко проекта на Програма на ООН за развитие (ПРООН) в България и е работила като експерт по разработване на стратегия за местно развитие по механизми за финансиране на Европейската общност. Митева е експерт оценител на програми за развитие на човешките ресурси в сферата на пазара на труда и образованието.

Повече виж тук

Клуб Z