Обединеното кралство върна на България незаконно изнесени културни ценности. Това стана на официална церемония  в Посолството на Република България в Лондон. 

Сред стотиците предмети, върнати днес на България, има златни и сребърни монети, бижута, медицински инструменти и малки пластики.

Артефактите са от Античността и ранното Средновековие, а според специалистите, които присъстваха днес на предаването им на българската държава, една от монетите би могла да достигне на аукцион тук 10 хиляди паунда.

Те са заловени при три операции срещу трафик на предмети с иманярски произход и се връщат на България под формата на доказателства по разследване.

Церемонията беше открита от посланика на страната ни в Обединеното кралство Марин Райков, в присъствието на представители на Главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство" на Министерството на културата - главен директор Александър Трайков и началник отдел Мария Тодорова, както и представители от ГДБОП на нашето Министерство на вътрешните работи. От страна на Обединеното кралство в церемонията взеха участие Лондонската полиция, гранична полиция, полицията на Кент и представители на Британския музей.

Специални гости бяха оперативните полицейски служители, задържали трафикираните културни ценности, прокурорът, работил по случая, както и митническите служители, задържали незаконно внесените предмети на територията на Обединеното кралство.

"Дължим този жест, разбира се на лондонската полиция, на полицията на Кент, разбира се на британските граничните власти и на тяхното сътрудничество с българските органи, с ГДБОП, с министерство на вътрешните работи, в резултат на което на българската публика ще бъде възстановено част от нашето културно-историческо наследство", заяви посланик Марин Райков, цитиран от bTV.

Трафикантите, пренасяли част от предметите в товарен камион, са заловени, а по едно от трите разследвания вече има присъда.

"Поводът, по който сме се събрали днес тук, е едно естествено и логично продължение на общите усилия в борбата срещу международната организирана престъпност", заяви гл. комисар Калин Стоянов, директор ГДБОП.

Артефактите ще отпътуват за България, за да бъдат предадени на българските специалисти за изследване и датировка. / dir.bg