Нямам никакви илюзии, че Висшият съдебен съвет (ВСС) ще отстрани главния прокурор. ВСС или няма да има кворум, или ще направи всичко възможно, за да не се занимае с този случай, или ако го разгледа, няма да намери основание за освобождаване на Иван Гешев. Това каза днес пред БНР министърът на вътрешните работи Бойко Рашков.

В средата на миналата седмица той изпрати справка до правосъдния министър с данни, които дават основание да се иска предсрочното освобождаване на главния прокурор. В петък правосъдният министър Янаки Стоилов отправи такова искане към ВСС. Вчера самият Стоилов също коментира, че не очаква Иван Гешев да бъде освободен.

"Искането обаче ще постави неговите членове на изпитание, като те ще трябва да покажат дали са самостоятелни и еманципирани от едни или други личности, които имат роля и в много случаи определят решенията им", беше неговият коментар. ВСС се събира на редовно заседание на 22 юли, като точката с исканото освобождаване на главния прокурор е първа в дневния ред. За да бъде Гешев освободен, искането трябва да се подкрепи от 17 от 25-те члена на съвета.

Отстраняване на главния прокурор се иска за негови действия и бездействия, които представляват тежко нарушение на служебните задължения и накърняват престижа на съдебната власт. В сигнала от Рашков има и информации за извършени от Иван Гешев престъпления. Те са свързани с недопустимо разгласяване на информация, придобита със Специални разузнавателни средства, но за момента няма да се иска отстраняването на главния прокурор заради това.

Събирам материалите далеч преди да съм министър

В отговор на въпрос Рашков каза, че по събирането на материалите работи далеч преди да стане ясно, че ще му бъде предложено да заеме поста служебен министър на вътрешните работи. Той поясни, че основната цел на задействаната процедура е да се обърне внимание, че българската прокуратура все още е структурирана и работи по Сталинистки тип.

"Когато през 1991 година се прие Конституцията и Законът за съдебната власт в него едно към едно влязоха текстове от Закона за прокуратурата, актуален към 50-те и 60-те години на миналия век, без да се вземат предвид новите реалности", обясни Рашков.

Той допълни, че сегашните стъпки целят да покажат на политиците, че е нужна промяна, като се постави въпроса как е структурирана прокуратурата и дали главният прокурор не е абсолютно недосегаем. "Поставяме и въпроса дали така структурираният ВСС, с представители на определени политически партии, не може да послужи за бламиране на едно такова предложение на политическа основа. Това са важните въпроси - за реформите, които неминуемо трябва да започнат", обобщи Рашков.

Може да е удар във въздуха, но е в полза на демокрацията

По повод твърденията, че този ход е удар във въздуха, министърът обяви, че дори това да е така, това е удар в полза на демократичното устройство на страната, като той ще остави следа и ще предизвикат промени.

Рашков не се съгласи с твърденията на говорителя на главния прокурор Сийка Милева, че това е политически акт и опит за оказване на натиск върху прокуратурата. Като аргумент той посочи, че много преди да се изготви справката, редица съсловни организации са започнали да пишат тревожни писма до ВСС и Инспектората към съвета, заради поведението на Иван Гешев, като главен прокурор.

"Реакция до сега не се получи. Защо тогава никой представител на главния прокурор не се появи и да обясни какво е отношението на Гешев. Сега се реагира по елементарен начин, въпреки, че изложени конкретни факти Те не сочат към това някой да прави ПР. Става въпрос за груби нарушения на принципни положения в правната област и наказателното производство. Когато има данни за престъпление не може да става дума за ПР", обобщи вътрешният министър.

Чаках прокурор с кураж

Рашков каза, че преди да започне да изготвя справката, с която се иска отстраняването на Гешев, дълго време е чакал прокурор с кураж да предприеме действия за образуване на досъдебно производство срещу главния прокурор за незаконно изнасяне на данни, събрани със Специални разузнавателни средства през януари и юни миналата година. За това престъпление законът предвижда лишаване от свобода, като наскоро има и осъден от административният съд във Варна, поясни вътрешният министър.

Бойко Рашков определи като политически ПР поведението на Бойко Борисов, при извикването му да даде показания в полицията тази седмица. По повод на едно действие, което се основава на закона, гражданина Борисов да бъде разпитан от един орган, който има това право по закон, той си прави ПР с 200 души и скандирания. Щом това е репресия, неговото поведение е политическа нищета", коментира Бойко Рашков.

Борисов е пощаден и не е обвинен за участие в престъпна група

Попитан, какво е новото, което налага призоваването на Борисов, министър каза: "Новото е в това, че към онзи момент фактическата обстановка съзнателно не е била изяснена както трябва, съзнателно, за да бъде пощаден Борисов, да бъде измъкнат от отговорност. Защото, ако тогава, съответните компетентни органи си бяха свършили работата, сбирката на тримата - Кокинов, министърът на земеделието и Борисов в дома на последния можеше да се квалифицира като Организирана престъпна група, която има идеята и намерението да предприема действия. Тогава този криминален случай е смачкан. Това не е разгледано при тогавашното разследване и прокуратурата е прекратила производството", каза Рашков.

От думите му става ясно, че бившият премиер е разпитван за случай от април 2013 година, когато в медиите изтече запис на разговор между тогавашният градски прокурор на София Николай Кокинов, министърът на земеделието в първия кабинет на Борисов Мирослав Найденов, който към този момент вече е разследван и самият Борисов. В него се обсъжда разследването срещу бившия земеделски министър и как да се повлияе на свидетели по делото.

С това разследване е свързан случаят, оповестен наскоро от Бойко Рашков. Министърът обяви, че Борисов е заплашил свидетел по дело с думите: "Имаш жена и деца, които няма да разберат дали не ядат твоето месо".
Иначе разговорът между тримата се прочу и с репликата, която Кокинов казва на Борисов, по повод действията на тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров: "Ти си го избра".

По повод този стар случай Рашков коментира: "Вие, когато видите, че един случай е останал неизяснен, няма те ли желание той да се изясни в едни други времена. Ако някой се надява поради изтеклото време да не се направи опит да му се потърси отговорност, то той е в голяма грешка Надявам се Бойко Борисов и друг път да бъде призован като свидетел по редица други случаи, които прокуратурата не изясни", допълни вътрешният министър.
Като пример той посочи скандала с къщата в Барселона.

По повод заканите на Рашков, Борисов коментира, че не се притеснява. "Напрягат ми семейството, но колкото искат да ме викат", каза той днес. Борисов даде да се разбере, че вече обмисля да заведе дела за клевети, изречени по негов адрес.
Рашков попита и защо прокуратурата не обяви списъка с лицата, които проверява за това, че не са декларирали своите имоти в чужбина. "Има редица други случаи, които съм отразил в материала, които искат, търсят, чакат своето обяснение", каза още вътрешният министър. Според него именно бездействието на прокуратурата по подобни сигнали е станала причина при протестите, започнали през лятото на миналата година за се иска не само оставката на Борисов, но и на главния прокурор, което е той определи, като безпрецедентен случай в света.

Дневник