Ако процедурата за отстраняването на Иван Гешев от поста главен прокурор не мине през Висшия съдебен съвет (ВСС), е възможно в новия парламент да се създаде специална временна комисия, която да изследва как прокуратурата противодейства на престъпността, как прилага закона и каква е наказателната й политика. Това каза пред Би Ти Ви служебният министър на правосъдието Янаки Стоилов.

В сряда Висшият съдебен съвет трябва да разгледа доклада на вътрешния министър Бойко Рашков, с който се иска ВСС да започне процедура за уволнение на главния прокурор Иван Гешев.

Ако съветът реши да не започва такава процедура, депутатите биха могли да зададат на Гешев редица въпроси и да изискат от него доклад, който да им представи, предложи Стоилов.

Помолен да даде примери за това как Гешев е нарушавал етичните правила и е извършвал "действия, които се разминават с изискванията за непредубеденост и безпристраност", Стоилов отговори, че "когато за фалита на една банка единият от основните акционери основателно е подведен под съдебна отговорност, а за другия този въпрос не се поставя". Друг пример е, че се използват специални разузнавателни средства не по предназначение и те са избирателно публично разгласявани. Освен това, по думите му, се злоупотребява с бюрото за защита на свидетели, което бива въвличано в полицейски операции ръководени от главния прокурор. Случайното разпределение на делата пък се ограничава до тесен кръг хора.

Стоилов напомни, че според социологическо проучване подкрепата за прокуратурата и главния прокурор е 12-13%, а тези, които се обявяват за неговата оставка, са над 50%.

Прокуратурата вероятно ще се противопостави на тези аргументи, но те не могат да бъдат подминати, каза той. .

"Ако ВСС не придвижи въпроса, ако не сметне, че поне част от тези мотиви са правилни, към самия него ще се насочи атаката и ще се използва като аргумент, че не може да ръководи ефективно съдебната система", предположи министърът.

Стоилов съобщи, че идната седмица е готов да внесе във ВСС анализа си за работата на специализирания съд и прокуратура и ще предложи как да се запазят добрите страни на спецправосъдието без да има специализиран съд и специализирана прокуратура.

Той коментира и предложението на "Има такъв народ" - най-голямата политическа сила в 46-тото Народно събрание, главният прокурор да се избира пряко от гражданите. Това според Стоилов ще политизира още повече поста, защото ще има партийни кандидати, а след като е пряко избран, над него няма да може да има никакъв надзор.

Дневник