Служебното правителство не може да се ангажира с политически решения за това как ще се развива въглищната енергетика и как ще се наложи върховенството на закона и затова очаква от Народното събрание да допринесат към тези теми в Плана за възстановяване и развитие, пуснат вчера за обществено обсъждане. Това коментира пред Би Ти Ви вицепремиерът по еврофондовете Атанас Пеканов.
Той опроверга обвиненията към служебния кабинет, че е забавил внасянето на плана и България е изпреварена от всички в ЕС с изключение на Нидерландия, както и твърденията, че други държави вече усвояват средства от плана. "Имахме индикации от Европейската комисия, че не е важно да бързаме. Това забавяне произтича от политическото решение на предишните управляващи да не подадат техния вариант, а ние наполовина сме подобрили голяма част за проектите. (...) Няма риск от загуба, а от забавяне, но по-важно е парите да се използват рационално. Други държави не са получили и не харчат, това не е вярно. Има техническо време парите да се разпределят и най-рано това ще стане в края на август", каза Пеканов.
По думите му проектопланът, изготвен от служебния кабинет, включва 11 нови проекта и 7 нови реформи като повече пари са предвидени за образованието, науката, здравеопазването.
Всички от по-рано предложените добри проекти са запазени, а някои са надградени. В енергетиката има нови проекти, които да отговорят на критиките на ЕС България да върви по-бързо към зеления преход, каза служебният вицепремиер.
В отговор на въпрос има ли гаранции, че предстои поредното "усвояване", той каза, че парите ще се отпускат на части на всеки шест месеца като условието е след като инвестицията е направена да бъдат постигнати и определени цели.
Запитан какво в плана на ГЕРБ е зачеркнато, Пеканов отговори, че е изваден планът за обновяването на "Напоителни системи", защото не е бил добре обоснован от гледна точка на това дали няма да навреди на околната среда. "Не беше защитен и имаше индикации, че няма да мине в този вид, но преработката щеше да отнеме още месеци", поясни вицепремиерът. Добави, че парите за София са намалени от 500 млн. лв. на 300 млн. лв. без да се пипа финансирането на метрото, както се опасяваше кметът Йорданка Фандъкова.
Дневник
Коментари
Добави коментар