Няма спор, че може и трябва Националната детска болница да е в района на Медицинска академия, теренът е свободен - това заяви регионалният министър Виолета Комитова в парламента, цитирана от БТА. Тя участва в обществената дискусия "Национална детска болница в България в контекста на добрите европейски и световни практики", организирана от "Демократична България". Гости бяха архитекти, инженери, специалисти в изграждането на детски болници, депутати.

Още от 2011 г. в застроителния план на комплекса има място за детска болница, припомни Комитова. Според нея плюс за проекта е близостта на друга здравна инфраструктура. "Днес двете тези са: ще се борим ли за сградата-скелет или ще вървим към нова сграда, както е предвидено от 2011 г.", обобщи министърът.

"Основната задача е да се отговори на въпроса може ли България да си поставя национални цели, политиките да се правят с оглед на това страната ни да стане действително добро място за отглеждане на деца", подчерта в началото на дискусията председателят на парламентарната комисия на "Демократична България" Христо Иванов.

Как се стигна дотук

По време на дискусията арх. Пенчо Димитров, директор на Дирекция устройство на територията в регионалното министерство, подчерта, че не би трябвало да има големи очаквания към ведомството за решаване на споровете около детската болница, тъй като възложител е здравното министерство и всички процедури са в правомощията на здравния министър.

Миналата седмица изпълнителният директор на строителната компания "Главболгарстрой" Мая Пенчева заяви пред "Дневник", че консорциумът "Детско здраве", начело с "Главболгарстрой", който трябваше да изгради новата детска болница на мястото на изоставения строеж до Медицинска академия, не е уведомен за прекратяването на договора с Министерството на здравеопазването (МЗ), както бе обявено по-рано.

На 5 юли МЗ е изискало от своето дружество "Здравна инвестиционна компания за детска болница" ЕАД в едномесечен срок да прекрати договора с консорциум от компании от групата на "Главболгарстрой" за изграждане на нова детска болница от предвидения за реконструкция незавършен строеж в кампуса на Медицинската академия. Това стана известно от публикация на страницата във "Фейсбук" на Националната гражданска инициатива "ЗА истинска детска болница".

Служебният екип на МРРБ е заварил преписки с искане за допускане на подробен устройствен план, свързан със сградата скеле, което е било отказано, припомни Комитова днес.

През 2011 г. влиза в сила Подробен устройствен план (ПУП) за зоната на цялата Медицинска академия с предвиден строеж на нова сграда за детска болница с височина 20 метра. През 2019 г. Министерството на здравеопазването обявява обществена поръчка за детска болница, свързана с недостроения корпус, чийто груб строеж е "замразен" с десетилетия. През 2020 г. е сключен договор с изпълнителя "Главболгарстрой", който обаче предвижда реконструкция на съществуващия строеж, а не неговото събаряне.

След продължило с месеци недоволство на граждански организации, лекари и архитекти, преди година бившият премиер Бойко Борисов разпореди скелето да бъде съборено и строежът да започне "на чисто". Тогавашният здравен министър Кирил Ананиев съобщи, че независимо от новите условия болницата ще се строи в рамките на вече сключения договор (за реконструкция на сградата-скеле, а не за събарянето й - бел.ред.). Сега обаче Министерството на здравеопазването е намерило основание за прекратяване на договора в "изразената позиция на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, че е недопустимо изработването на Подробен устройствен план за уреждане на градоустройствения статут на незавършения строеж".

"През април 2020 година Министерството на здравеопазването е сключило с ДЗЗД "Детско здраве" договор за инженеринг на "Национална многопрофилна детска болница", който предвижда реконструкция на сграда, несъществуваща в Подробния устройствен план на София. През октомври 2020 година Министерството на здравеопазването е прехвърлило правата си на възложител на фирма "Здравна инвестиционна компания за детска болница" ЕАД".

През февруари 2021 година държавното дружество е поискало от МРРБ да бъде издадена виза за проектиране. Такава не е издадена от предишния министър на регионалното развитие.

"На 9 юли настоящият министър на регионалното развитие официално отказва издаване на виза за проектиране. Това прави невъзможно изпълнението на обществената поръчка, поради което Министерството на здравеопазването е дало указание на директора на "Здравна инвестиционна компания за детска болница" ЕАД да предприеме необходимите действия по прекратяването на договора", уточнява МЗ.

Днес министър Комитова обясни, че е последвала среща разговор с фирмата, спечелила обществената поръчка, на който тя е предложила виза за строителство. Те отказали и настояли за издаване на ПУП. Аргументът им бил, че ако получат виза, ще отпадне обществената поръчка.

Каруцата е сложена пред коня

Най-правилният начин е рестарт на процеса - това обобщи в интервю за Би Ти Ви арх. Петкана Бакалова от гражданската инициатива "ЗА истинска детска болница". "Няма как да се направи реконструкция на старата сграда. Това е правен абсурд - да се преустрои нещо, което не съществува. Довършването на строежа е невъзможно", заяви тя.

По думите й "с тази обществена поръчка каруцата беше сложена пред коня", защото няма анализ на нуждите в детското здравеопазване. "Как се създава болница - първо се прави прогноза на база статистика и база очаквания за демографията и детската заболеваемост. Прави се прогноза за детското здравеопазване и тогава се проектира сградата", посочи тя.

На обществената дискусия по-рано днес експерти коментираха, че нова детска болница може да има след 5-6 години, ако се започне от нулата с анализ на нуждите, архитектурен конкурс, изготвяне на нов проект и строителство.

Дневник