Очаквано, депутатите не намалиха заплатите си при гласуването на новия правилник за работа на Народното събрание. Възнаграждението на народните представители ще е най-малко около 4.5 хил. лв. (три средномесечни заплати на заетите в обществения сектор), като към него се начисляват допълнителни суми, ако депутатът е председател на комисия или участва в нея.

Предложението за намаляване на заплатите бе на Мая Манолова и още двама депутати от групата на "Изправи се.БГ! Ние идваме!", но бе подкрепено само от общо осем народни представители. С други думи, включително половината парламентарна група на Манолова не е подкрепила идеята за намаляване на заплатите с две трети.

Председателят на Народното събрание Ива Митева ("Има такъв народ") определи предложението на Мая Манолова като популизъм и обясни, че промяната възнагражденията е много по-голяма тема, защото от заплатите на народните представители зависят сумите, които получават министри, както и на членове на регулаторни органи.

Депутатите имат и други предимства, напр. покриват им се разходите за транспорт, осигуряват се жилища от мандатния фонд на Народното събрание на тези, които нямат такова, имат право на дневни и квартирни, когато пътуват до изборните си райони.

Освен това, в гласувания правилник е заложено Народното събрание да покрива разходи, които са до две трети от възнаграждението им (около 3 хил. лв.) за сътрудници, консултанти, експертизи, наем на помещения.

Когато депутат отсъства неоправдано от заседание на Народното събрание или от комисия, се отнема от възнаграждението му. Ако заседание пропадне заради липса на кворум, се намалява само заплащането на тези, които са отсъствали по неуважителни причини. Депутатите решиха и въпросите към министрите за парламентарния контрол (всеки петък) да се изпращат до вторник (72 часа по-рано), а не както бе досега до сряда (48 часа). Предложението бе критикувано от Димитър Главчев (ГЕРБ) и Мая Манолова ("Изправи се.БГ! Ние идваме!") с аргумента, че така въпросите към министрите няма да са актуални, а и че ще е трудно за депутатите да се вписват в този срок, тъй като по традиция в понеделник са в избирателните си райони.

Ива Митева ("Има такъв народ") отвърна, че макар и депутатите да трябва да задават въпросите си по-рано отколкото досега, актуалността нямало да пострада, тъй като в правилника вече е заложено, че министрите нямат право да отлагат отговора на въпросите. По думите ѝ, ако запитването се подаде във вторник в Народното събрание, министърът ще го получи в сряда, а трябва да отговори в петък. "Даваме му поне два дни, за да може да се подготви", заяви Митева.

Дневник