Правителството призова Народното събрание спешно да актуализира бюджета, за да е подготвена страната при четвъртата вълна от COVID-19. Здравният министър Стойчо Кацаров обяви, че в противен случай са под въпрос допълнителните средства за работещите на първа линия, а министърът на труда и социалната политика Гълъб Донев каза, че не достигат пари за компенсации на затворените бизнеси и за помощи за хората. Според министъра на туризма Стела Балтова актуализацията е необходима, за да има пари за ваучери за ваксинирани. Министърът на финансите Асен Василев заключи, че актуализацията трябва да бъде направена до края на август.
Това се разбра от среща при президента Румен Радев, която бе посветена на новото разрастване на епидемията. Още в началото държавният глава отбеляза, че "не дискутираме локдаун".
"По-гъвкави мерки"
Премиерът се обяви за "по-гъвкави мерки", ако ситуацията с коронавируса наложи въвеждане на ограничения и затваряне на бизнеси. Стефан Янев попита дали е вярно, че заразяване с Делта варианта на коронавируса протича по-леко, особено при ваксинирани.
Здравният министър не му отговори, но експертите в света и България обясняват, че тежестта на протичането на заболяването зависи най-вече от индивидуалната имунна система и от вирусния товар в организма. В този смисъл не може да се заключи, че заразяване с Делта варианта протича по-леко или тежко, в сравнение с другите мутации на коронавируса. Експертите многократно са обяснявали и, че ваксините почти напълно предпазват от тежко протичане на COVID-19.
Финансовият министър Асен Василев пък предположи, че местата където работещите са ваксинирани или хората се тестват редовно, може да продължат да работят: "Доколкото знам, във всички здравни заповеди, министър Кацаров може да ме поправи, ако един бизнес редовно си тества работниците или те са ваксинирани, този бизнес може да продължи да работи и няма да бъде затварян".
Това изказване е неточно, макар и здравният министър на момента да кимна към Василев. Според настоящите разпоредби ваксинираните могат да не носят маски на работните си места, а в плана за епидемията е записано, че ваксинирани и преболедували може да не носят маски докато ситуацията с епидемията е в т. нар. жълта зона за COVID-19 (заболеваемост до 100 до 200 души на 100 хил. население). Ако се стигне до червената и тъмночервената зона - заведенията следва според плана да затворят. След срещата при президента не бе дадена възможност да се зададат въпроси на Стойчо Кацаров дали смята да променя плана. (Плана на Министерството на здравеопазването четете тук)
Тестването пък никога не е било публично обсъждано като условия за продължаваща работа в остра фаза на епидемията.
Ситуацията с ваксинацията
"Най-големият риск, който не можем да променим, е ниското ниво на ваксинация", заяви Кацаров и обвини за незадоволителното темпо предишното управление на страната.
Като обнадеждаващо здравният министър определи, че били ваксинирани 70% от лекарите. Това е изненадващо, защото само преди около две седмици проф. Мира Кожухарова, съветник на Стойчо Кацаров, обяви в ефира на Би Ти Ви, че около 20% от медиците са с поставени дози срещу COVID-19.
Справка в сайта на Европейския център по профилактика и контрол на заболяванията показва, че поне една доза имат 22.8% от работещите в системата на здравеопазването в България.
Стимули за ваксиниране
Президентът се обяви за стимули, но не и наказания за хората, които не са ваксинирани. Министърът на туризма Стела Балтова обяви, че институцията е дала стикер "100% ваксиниран персонал" на хотел в един от курортите в България, като очакването е, че така мястото ще привлича допълнително туристи. По думите ѝ скоро аналогичен стикер ще получат и две туроператорски фирми.
Министърът на образованието проф. Николай Денков обяви вече известното, че ваксинираните в системата на образованието получават по два дни допълнителен отпуск.
COVID ситуацията: минало, настояще и бъдеще
С встъпителните си думи президентът Румен Радев атакува правителството на ГЕРБ, което по думите му е управлявало хаотично и е използвало Нациноналния оперативен щаб за политически параван. Държавният глава постави задачи, че през настоящата вълна всеки човек трябвало да може да получи предписаните лекарства в аптеката, линейките да стигат на време, да има места в болниците.
"В следващите седем до десет дни страната ще навлезе в т. нар. оранжева зона, което е второто ниво на опасност", прогнозира Кацаров, като очерта че критериите за това са броят на новите заразени на 100 хил. население за период от 14 дни, процент положителни проби, както и брой хора, настанени в болница. По думите на Кацаров са налични лекарствата, с които най-често се лекуват COVID болни, били предприети и стъпки за осигуряване на резерви.
Със заключението, че преминаване отново към онлайн обучение не би се отразило добре, министърът на образованието проф. Николай Денков обяви, че са осигурени нови 43 хил. лв. за електронни устройства. По думите му в някои училища нямало и интернет, но причините за това били организационни, а не финансови.
Дневник
Коментари
Анонимен
Нали бяхте срещу мерките преди? Сега какво ще правиш юмруче?
Анонимен
А, че то ковид има ли? Нали резидента отричаше болестта, другите горяха маски, сега дайте пари. За единадесетте стотинки на лекарите ли ви трябват?
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
уволнихте и щаб и професори и сега плачете като вдовица за....х
Анонимен
Сега Нинова като стане премиер със служебното правителство само ще гледаме как се краде и руши държавата. После не Бойко, а госпо да слезе не може да ни оправи.
Анонимен
Само да не дойдат крадливите комунисти на власт,тогава трябва пак избори!
Анонимен
Брей, тя тази Нинова била много страшна бре! Гледайте да не ви глътне като стоглава ламя! Язък за сладките герберчета - кой ще ни доограби, кой ще ни прави за резил пред света, кой ще ни прави шоу /не на Слави, а на Буци/ всеки ден, кой? Язък, язък1