Негативни са последиците за страната от фокусирането на европейските средства в София. Така служебният вицепремиер Атанас Пеканов обоснова отпадането на ВиК проекта за софийските села Панчарево, Кокаляне, Ботунец, Кремиковци, Сеславци и Волуяк от Плана за възстановяване и устойчивост.
По каква причина точно тези малки населени места в Столичната община бяха извадени от Плана, в който са включени 17 агломерации от цялата страна, попита Евгения Алексиева от ГЕРБ по време на парламентарния контрол. Тя посочи, че така близо 30 хиляди души от тези селища ще бъдат лишени от канализация и подмяна на водопроводите.
"Вие вадите от Плана само агломерациите от София и така орязахте столицата с 200 млн.лева", обърна се тя към Пеканов, който като министър по европейските програми изготви нов вариант на Плана за възстановяване и устойчивост. Чрез него страната ще получи над 12 млрд.лева от Европейската комисия за стимулиране на икономиката в условията на пандемия. "Ще отидете ли да обясните на хората от тези населени места защо спряхте благоустрояването им", попита Алексиева.
Тези софийски села наистина са извадени от Плана поради два фактора, посочи Пеканов. Първият е продиктуван от негативните последици за цялата страна от продължаването на концентрацията на европейски средства в столицата за сметка на далеч по-слабо развити региони. "В предишната версия на Плана бяха заложени специфично 560 млн.лева само за столицата", обясни той. В европейския Механизъм за възстановяване и развитие като основна цел на националния план е да допринася за по-равномерно хоризонтално развитие на страната. Вместо това в предишната версия, изготвена от правителството на Бойко Борисов беше заложено да се засили неравенството между София и провинцията, според Пеканов.
Вторият фактор е свързан с концесионера "Софийска вода". При изграждането на ВиК проектите в тези софийски села те ще останат като активи на концесионера. "Има притеснения за допустимостта на държавната помощ, което е изразено от предишното финансово министерство на 9 октомври 2020 г.", отбеляза служебният вицепремиер.
При изтичането на срока на концесионния договор със Столичната община през 2025 г. с тези допълнителни активи "Софийска вода" ЕАД биха имали предимство при евентуална нова процедура за избор на концесионер. "Притесненията са за неправомерна държавна помощ", подчерта Пеканов.
Дневник
Коментари
Анонимен
Нормално е за София тези средства да са най много, все пак там е една шеста от населението, което произвежда брутен вътрешен продукт. Пеканов да не се прави, че много разбира, защото и неговата цел не е благоденствието на народа, а чегъртане.
Анонимен
Какво произвеждат в София бе гелме?!Я се скрий някъде недоносче!Прав е министъра,много прав! Провинцията се обезлюди!Дори и циганите хванаха пътя за чужбина!Затварят се училища и детски градини,а в София има недостиг!
Анонимен
И после, що "селяните" прииждали в София!? Ами къде? Другия вариант е чужбина. А третия - с 14-ката към асфалтова база. Изроди!