Всички партии в парламента прокламират, че се грижат за хората. И ако наистина искат да покажат, че се грижат и за пенсионерите, и за здравните работници, и за бизнеса, парламентът трябва да направи актуализацията на бюджета, преди да се разпусне преди едни евентуални нови избори, това казва в интервю за в. "24 часа" министърът на финансите Асен Василев.

Той уточнява, че депутатите могат да имат друга визия за конкретните параметри за пенсиите или помощите на бизнеса, но без актуализация на бюджета държавата не би могла да да посрещне всички плащания до края на годината. Както е известно предлаганият от служебното правителство ремонт на бюджета предвижда да бъдат изразходвани допълнително 1.8 млрд. лева, при очаквани допълнителни приходи от 2 млрд. лв. Повече пари се предлага да бъдат дадени за социални дейности - 575 млн. лв, подкрепа на бизнеса в условия на влошена ситуация с коронавируса - 430 млн. лв. и други.

Според Асен Василев на база останал резерв плащанията, свързани с епидемията от коронавирус ще могат да вървят само до края на този месец. Той поясни, че без актуализация не може сега записаната разходната част на бюджета да се надвиши, въпреки, че държавата разполага с 1.6 млрд. лева повече от планираните.

В отговор на въпрос, Василев коментира, че в противен случай при нова пандемична вълна, няма да има пари за допълнителната финансова помощ за медиците, средства за допълнителни ваксини и лекарства. Допълнително ще се наложи спиране на мярката 60/40. Допълнителните по 50 лева за пенсионерите пък "ще бъде на кантар дали ще ги има за септември", а за октомври и за ноември със сигурност изплащането им ще спре.

Той уточнява, че по отношение на бизнеса актуализацията е така разчетена, че да се покрият финансови помощи при много тежка ковид вълна, подобна на тази от ноември-декември миналата година. "Това е заложено и в приходната, и в разходната част. Съответно за бизнеса са предвидени 400 млн. лв., които да тръгнат не само по мярката 60/40, има пари за авиацията, има и за други мерки, които в момента се обсъждат в работната група към социалното министерство заедно със синдикатите и работодателските организации", казва още финансовият министър.

Асен Василев изброява и за кои социални дейности колко допълнителни средства ще са нужни - енергийни помощи - 80 млн. лв., надбавката за личните помощници - 72 млн. лв., надбавката за родители с деца до 14 г. - 2 млн. лв. и други. Той припомня, че едни 133 млн. лева ще са нужни за все по-вероятните нови извънредни избори.

Коментирайки бъдещият бюджет на държавата Асен Василев препоръчва догодина да се започне с т.нар. нулев бюджет. "Не както досега - това, което сме харчили тази година, да го пренесем и за догодина. Ако започнем - нашият бюджет е нула като министерство. От там нататък за всяка дирекция, за всяко направление вие трябва да кажете - имам нужда от толкова хора, ще свършим такава и такава работа, необходими са толкова средства. И според мен, ако се подходи по този начин само в частта директни държавни разходи, ще имаме поне 10% спестявания. Което означава - 1.5 до 2 милиарда лева спестявания само от разходите за издръжка на чиновници, агенции, агенцийки и пр.", пояснява финансовият министър.

Той съветва и да се прегледат и всички договори. "Давам ви пример - имаше искане за плащане по договор за борба с градушките. Оказа се, че по този договор това, което плащаме за летателен час, е 4 пъти повече за един такъв самолет. Като говорим за спиране на кранчетата, то не става с магическа пръчка, а договор по договор", казва още Асен Василев.

Според него допълнителни приходи за бюджета ще дойдат и ако бизнесът бъде оставен да работи на спокойствие без натиск, корупция и излишни дейности, като държавата не пречи. "Цялата енергия на собствениците и мениджърите, вместо да си играят на котка и мишка с държавата, тя ще бъде насочена към това да произвеждат по-добър и по-качествен продукт. Това би трябвало да има ефект", е мнението на Асен Василев.

Дневник