По случай Международния ден на младежта статистическата служба на Европейския съюз публикува данни за възрастта, на която младите хора напускат дома на родителите си. През 2020 г. младите хора в ЕС са напускали дома на родителите си средно на 26,4 години, но тази възраст е различна в отделните страни членки, съобщи Евростат, цитиран от БТА.
На най-късна средна възраст - 30 и над 30 години, напускат дома на родителите си младите хора в Хърватия (32,4 години), Словакия (30,9 години), Малта (30,2 години), Италия (30,2 години) и Португалия (30 години).
България е в "златната среда". У нас младите напускат дома на мама и татко между 27 и 30-годишна възраст средно. При това българските млади мъже остават при родителите си значително по-дълго от младите българки.
На най-ранна средна възраст - под 22 години - децата напускат семейното гнездо в Дания (21,2 години), Люксембург (19,8 години) и Швеция (17,5 години), показва статистиката.
В повечето северни и западни страни младите хора са напускали дома на родителите си средно на възраст между 20 и 25 години, а в южните и източните държави това е ставало на възраст средно между края на 20-те и началото на 30-те години.
Данните сочат, че мъжете остават по-дълго от жените в дома на родителите си. Средната възраст, на която мъжете в ЕС са напускали дома на родителите, е била 27,4 години, а при жените тази възраст е била 25,4 години. Тази тенденция е наблюдавана във всички страни. Единственото леко изключение е била Швеция, където жените са напускали дома на родителите си средно с 0,1 година по-късно от мъжете.
Най-големите разлики между мъжете и жените са били установени в Румъния, където младите мъже са напускали дома на родителите си средно на 30 години, а жените - на 25,5 години (разлика от 4,5 години). На второ място е била България, където при мъжете това е ставало средно на 32 години, а при жените - на 27,8 години (разлика от 4,2 години). На трето място в това отношение е била Хърватия, където и мъжете, и жените са напускали дома на родителите си на най-късна средна възраст в ЕС - съответно 34 и 30,9 години (разлика от 3,1 години).
В Швеция, Люксембург и Естония са били регистрирани най-малките разлики между мъжете и жените - съответно 0,1, 0,4 и 0,5 години.
Разликите между двата пола са били по-отчетливи в страните, където младите хора са напускали домовете на родителите си по-късно, а не са били толкова открояващи се в държавите, където това е ставало на по-ранна възраст, показват данните на Евростат.
Клуб Z
Коментари
Анонимен
Доста тъпа статистика, аз като съм на 29 и живея сам от 8 години,издържам се от 10 години, но по адресна регистрация живея при родителите си, съм мамино синче, нали?
Анонимен
Аз ли да ти сменя адресната регистрация? За теб закони няма, нали?
Анонимен
"Доста тъпа статистика...", сподели доста тъп форумец...ХаХаХа
дърт ерген
и по конкретно в бедната и корумпирана България от панти века си е закон тате носи мама меси да живей труда
Анонимен
Аз, тъпият форумец, моли умните, прекрасни самостоятелни мъже по-долу, да ми сменят регистрацията, моля Ви се, айде ще се видим, да видим кой е тъп и как става? :)
Анонимен
ЗАКОН ЗА ГРАЖДАНСКАТА РЕГИСТРАЦИЯ
Глава четвърта.
АДРЕСНА РЕГИСТРАЦИЯ
Раздел II.
Промяна на адрес
Чл. 99. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) Всяко лице е длъжно в срок 30 дни да заяви промяната на настоящия си адрес.
Анонимен
По-горното, както е видно се отнася до лица, за гъзове не важи!
Анонимен
Относно указанията на анонимния от 12 57 - далеч не е само това... Заглавието на статията е подвеждащо! Тълкуването на данните - също!