Работодателски организации изпратиха писмо до МВР, Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС), Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП), главния прокурор, Специализираната прокуратура и Софийската градска прокуратура, с което поискаха да се провери високата цена на тока за бизнеса.
Сигналът е подписан от ръководителите на Асоциация на индустриалния капитал в България, Българска стопанска камара, Българска търговско-промишлена палата и Конфедерация на работодателите и индустриалците в България. Те искат обстоятелствена проверка за установяване на фактите по случая и при преценка за достатъчно данни за извършени престъпления да се образуват досъдебни производства.
В сигнала се казва, че за високите цените на тока има данни, позволяващи да се направи обосновано предположение за извършено престъпление от общ характер, което със своите размери и обхват застрашава икономиката и националната сигурност на България. Допълва се, че е налице трайно структурирано престъпно сдружение, което има за цел извършване на престъплението.
Работодателските организации посочват, че за периода 27 юли - 5 август 2021 г. на Българската независима енергийна борса (БНЕБ), на платформата "Ден напред", средната цена за 1 MWh базова мощност е в диапазона 177.89 лв. - 330.73 лв., като в отделни часове тя скача и над 400 лева. Това прави тока в България най-скъпия в цяла Европа, като с тези цени той е над 50% по-скъп от средното ниво за ЕС.
Като причина за тези цени работодателите посочват повишеното търсене, недостатъчното и недобре структурирано предлагане на количества електрическа енергия, но и манипулиране на борсата.
Те искат отговорните институции да проверят защо е имало недостатъчно предлагане на електроенергия от държавното дружество ТЕЦ "Марица-изток 2" ЕАД. В сигнала се посочват и конкретни факти, които показват, че дружеството не е работило при максимално натоварване, въпреки че това е можело да му донесе печалби, позволяващи намаляване на натрупаните дългове за 1.15 млрд. лв.
"Изложеното дотук илюстрира поведение, което в никакъв случай не може да се отнесе към отговорно, още по-малко към добро управление. Не се работи с наличния, а с подценен в пъти капацитет, не се използват възможностите за реализиране на печалби при подходящо ценово равнище, не се използват възможностите за намаляване на натрупани загуби, като недостатъчното предлагане в едно с редица оферти "купува", които будят сериозни подозрение за манипулации на борсата, задържа високата цена и практически унищожава българската индустрия", се казва в сигнала.
За работодателските организации това е престъпление, което е извършвано не само в цитирания период 27 юли - 5 август 2021 г. Според тях трябва да се търси отговорност от ръководителите на ТЕЦ "Марица-изток 2" ЕАД, Български енергиен холдинг и министъра на енергетиката като принципал.
Дневник
Коментари
да ама не
че то тия служители на МВР, спецслужбите и прокуратурата са едни от най корумпираните в бедната България