Докато през изминалите седмици депутатите се занимваха основно с това да съставят правителство, или по-скоро да не съставят такова, забравеният въпрос с актуализацията на бюджета набъбваше, за да се стигне днес до лека ескалация на напрежението - министърът на икономиката Кирил Петков да се скара на народните представители и то от парламентарната трибуна, че не можело само министрите да се грижат за държавата, а отговорността е и на Народното събрание. А президентът Румен Радев обвърза конституционната "въртележка" с актуализацията. На въпрос към него кога мисли да връчи следващия проучвателен мандат (на ГЕРБ), Радев заяви:
"Кога българският парламент ще актуализира бюджета?
Не можем по безотговорен начин да се отнасяме към българските граждани. Няма как да стане, така че аз очаквам отговорност. Аз искам да видя ясен ангажимент от българския парламент".
Критика към НС отправи вчера и самият премиер Стефан Янев, който призова депутатите най-сетне да вземат предвид и хората, които са ги пратили в законодателния орган.
Призив дойде за пореден път днес и от финансовия министър Асен Василев, който пак обясни, че ако няма актуализация, няма да има средства нито за COVID кризата, която се задава, нито за мерките за компенсиране на бизнеса. От Министерския съвет предложиха и своя формула за преизчисление на пенсиите.
Всичко това се случва на фона на протестите на "Автомагистрали - Черно море" АД, като дружеството си чака обещаните от държавата средства, но пари в хазната за тях няма - обяви и министърката на регионалното развитие Виолета Комитова. И заяви, че за да се изплатят всички наддоговорени по време на правителството на ГЕРБ средства с фирми изпълнителки, е поискала от прламента 1,5 милиарда лева.
На този фон парламентът дори не е конституирал постоянните комисии - ключови за приемането на закони, тъй като те се разглеждат там на две четения. За сметка на това бяха направени временни анкетни комисии - за полицейското насилие, за незаконно строителство в "Росенец" и "Буджака" и др.
А днес стана ясно, че... постоянни комисии няма, защото парламентарните групи още не можели да се разберат за съства им. Или поне така обяви председателката на парламента Ива Митева ("Има такъв народ"). "Надявам се следващата сряда това да е първа точка в седмичната ни програма" - Изрази надежда Митева.
Сходна на президентската гледна точка сподели депутатът и съпредседател на "Демократична България" Владислав Панев.
"Актуализацията на бюджета зависи от президента Румен Радев, доколкото дори да не състави правителство с втория или третия мандат, държавният глава решава кога са разпусне Народното събрание", заяви днес Панев в кулоарите на парламента.
С уговорката, че не знае какво се е случило на председателския съвет, на който темата с комисиите е била обсъдена и очевидно по нея няма пълно съгласие, "зеленият" депутат все пак обяви, че всяка група щяла да има председатели.
"Не мисля, че ще бъде особен проблем с финансите на държавата, ако няма актуализация на бюджета", смята обаче той.
Бившият ресорен министър в кабинета "Орешарски" Петър Чобанов (ДПС) пък смята, че все още може да се преразпределят разходи от едно перо в друго - нещо което Василев обаче посочва като почти изчерпана вече възможност. "Над 1 милиард вече са преструктурирани", посочи и днес той.
ClubZ
Коментари
Анонимен
Ако мислеха за народа, 240-те досега щяха да са актуализирали бюджета и хората да са си получили парите. Обаче депутатите дори още не са си сформирали постоянните комисии, а вместо това се занимават с Росенец, Буджака и какви ли не още неща, които не са от първостепенна важност.
Анонимен
Истината е, че цялата тази каша я забъркаха радев и тъмните фигури зад него. И сега когато народът започне да страда дано му стане ясно кой е злодеят, размахващ юмруци.
Тези некадърни протестъри влязоха в парламента точно с помощта на машинациите на радев и ко.
Анонимен
Пари в бюджета има, да не се правят на умрели лисици.
Анонимен
Явно идва време за сопи в президенсвото!
Анонимен
Не е забъркване на каша, ами разтуряне на хранилката на биби.
Анонимен
А народа остана гладен.