България обяви, че се е присъединила към декларацията, с която страните от ЕС и още няколко десетки държави по света призовават да се създаде възможност желаещите да напуснат Афганистан да го направят и да им се окаже помощ.
Това се казва в съобщение до медиите на Министерството на външните работи. По-рано изявление, публикувано от Европейската служба за външна дейност тази сутрин, споменаваше всички държави от ЕС без две - България и Унгария.
В него подписалите държави заявяват, че на афганистанците и чуждите граждани, които желаят да си тръгнат предвид връщането на талибаните на власт, това трябва да бъде разрешено, да останат отворени граничните пунктове, за да могат афганистанците да живеят достойно в безопасност. "Ние в международната общност сме готови да им окажем съдействие."
Не се уточнява за какво съдействие става дума, но изявлението идва в контекста на дебата на Запад за започналата миграционна криза от Афганистан, която бе очаквана още когато САЩ започнаха да се изтеглят.
Българската версия на текста е цитирана от МВнР:
"Предвид влошаващата се среда на сигурност ние подкрепяме, работим да подсигурим и призоваваме всички страни да уважават и улесняват безопасното и основаващо се на ред и правила отпътуване на чужди и афганистански граждани, които желаят да напуснат страната. Имащите властови позиции на територията на Афганистан носят отговорност - и подлежат на отчетност - за защитата на човешкия живот и имущество, както и за незабавното възстановяване на обществения ред и сигурност.
На чуждестранните и афганистанските граждани, желаещи да напуснат, трябва да бъде осигурена възможност да го направят; пътищата, летищата и граничните пунктове трябва да останат отворени, при поддържане на обществения ред и спокойствието на гражданите. Афганистанският народ заслужава да живее в безопасност, сигурност и достойнство. Ние в международната общност изразяваме готовност да го подкрепим."
За днес е насрочен Консултативният съвет за национална сигурност при президента, на който трябва да се обсъжда ситуацията в Афганистан заедно с миграционните рискове, които произтичат от нея.
Унгария, от друга страна, е известна с отказа си да приема мигранти, особено мюсюлмани (макар че всъщност тихо е приемала чужда работна сила, от украинци до венецуелци и мексиканци, през последните години), съпротивата срещу които е важна част от платформата на премиера Виктор Орбан.
Сред подписалите изявлението са още повечето държави от Западните Балкани без Сърбия и Босна, някои африкански и латиноамерикански държави заедно с Великобритания, Япония, Канада, Катар и Йемен.
"Дневник" се обърна към Министерството на външните работи с въпроса защо България не бе част от първоначалната версия на декларацията.
Дневник
Коментари
Добави коментар