На среща в Министерството на здравеопазването министър д-р Стойчо Кацаров и екипът му са обсъдили с вирусолози, епидемиолози и инфекционисти актуалната епидемична обстановка в страната и необходимостта от въвеждането на противоепидемични мерки, предвид увеличаващия се брой заразени с коронавирусната инфекция.

В рамките на срещата са представени данни за 14-дневната заболеваемост, смъртността, хоспитализираните пациенти с COVID-19 и др., съобщава ведомството, без да конкретизира тези данни. Според актуалните към момента официални данни половината области в страната са в зелената зона, тоест заразените в тях са до 100 на 100 хил. души на 14-дневна база. Останалите са в жълтата зона - със заразени между 100 и 250 на 100 хил. души. Средната заболеваемост в страната към 15 август е 114 на 100 хил. души по данни на Националния център за заразни и паразитни болести.

Като цитира зам.-министъра на здравеопазването Александър Златанов, изданието sega.bg съобщава, че вероятно от следващата седмица България ще има нови ограничителни мерки. Какви да са те ще предложи главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, който по закон ги предлага.Очаква се мерките да следват изготвения през юли национален план и да бъдат насочени към тази група, която е най-силно засегната от новата COVID вълна, поради това, че посещават места с повече хора, разстоянието е по-близко и има достатъчно условия за разпространение на делта варианта на вируса, обяснява Златанов. В момента коронавирусът заразява предимно млади хора до 39-годишна възраст, посочва изданието.

На срещата в министерството е представен доклад на Националния център по заразни и паразитни болести, в който се казва, най-засегнати от новата вълна като численост ще бъдат младите и неваксинираните хора, но по-тежко се очаква заболяването да протича при възрастните и хронично болните граждани.

"Ефективното управление на епидемията ще зависи от спазването на въведените противоепидемични мерки и от контрола по тяхното прилагане, в това число от засиления контрол по отношение на пристигащите от чужбина лица", посочва директорът на центъра Ива Христова, цитирана от министерството.

От думите й се разбира, че мерките ще важат за цялата страна, защото заболеваемостта по области се изравнява, но в тези, където има по-малко заразени, ще има възможност да се въведат по-късно.


Зам.-министърът отбелязва, че при ваксинация на под 20% от населението няма друг път за реакция освен ограничителни мерки. "Преди 2-3 седмици удвояването на заболелите ставаше на две седмици, а сега вече случаите се удвояват за една седмица", допълва той, цитиран от изданието. Според него нарасналият брой на хората в интензивни отделения говори за "сериозен интензитет на пандемията".

В съобщение от министерството посочват, че сред предложенията на специалистите за въвеждане на противоепидемични мерки са ограничаване посещенията в нощните заведения, участието в обществени прояви и групови събирания. Отчетен е и рискът за повишаване нивата на заболеваемостта след началото на учебната година, ако учениците и студентите се обучават в присъствена форма.

По-рано се разбра, че има план с четири сценария за това как да се обучават учениците при разрастване на пандемията. Повече за това четете тук.


Според националния план за справяне с пандемията, приет от служебното правителство, се предвижда в различните степени на зараза различни форми на ограничения. При второто ниво, което съответства на жълта зона, където се намират половината области в момента, те са следните.

При социални и семейни събирания - до 15 души посетители от 2 до 3 домакинства, или до 10 души от едно домакинство в зависимост от препоръките за областта или друга определена териториална единица

- Членове на различни домакинства могат да се срещат - до 50 души на закрито и до 100 души на открито в зависимост от препоръките за областта или друга определена териториална единица.

Организирани събития на закрито се допускат при използване на не повече от 30% от капацитета на помещението, в което се провеждат, при спазване на физическа дистанция от най-малко 1.5 м и носене на защитни маски за лице от всички участници

Спортни състезания с публика на закрито се допускат при заемане на не повече от 30% от местата, спазване на физическа дистанция от най-малко 1.5 м и носене на защитни маски за лице. На открито - при заемане на не повече от 30% от местата за публика.

Дейности във фитнеси, басейни и др. посещенията се допускат при използване на не повече от 30% от капацитета им и спазване на физическа дистанция от най-малко 1.5 м от местата, спазване на физическа дистанция от най-малко 1.5 м и носене на защитни маски за лице. На открито - при заемане на не повече от 30% от местата за публика.

В музеи, галерии, теарти и др. може да се ползва не повече от 30% от капацитета на помещенията, спазване на физическа дистанция от най-малко 1.5 м., носене на защитни маски за лице и използване само на седящи места.

В кафенета, ресторанти, нощни заведения и игрални зали обслужване на открито и закрито се допуска при използване на не повече от 30% от капацитета им и носене на защитни маски за лице от персонала (при персонал под 10 души, всички от които притежават сертификат за ваксинация или преболедуване, маските не са задължителни) и подходяща дистанция между посетителите с групи от до 6 човека от не повече от 3 домакинства на маса и при ограничено работно време в границите между 6.00 и 23.00 часа. При спазване на горните условия се допуска и използване на 50% от капацитета при 100% ваксиниран или преболедувал персонал.

Дневник