Въпреки че трябваше да е в отпуск, главният прокурор Иван Гешев изненадващо се яви за изслушването му в правната комисия на Народното събрание. Той е извикан на основание на чл. 24 от правилника на парламента, който предвижда най-малко веднъж на три месеца главният прокурор и председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд да бъдат викани на обсъждане в правната комисия по теми, свързани с работата на ръководените от тях институции, включително да отговарят на въпроси.
При идването той заяви пред журналисти, че ще атакува в конституционния съд члена по, който е извикан, защото противоречал на основния закон в държавата. "Има трайна съдебна практика, обръщам внимание на конституционно решение номер 5 от 95-а година, когато е атакуван също един текст от тогавашния правилник за работа на Народното събрание, там изрично конституционните съдии са казали следното - не могат да бъдат канени в парламентарни комисии президентът, вицепрезидентът, конституционните съдии, магистрати", заяви Гешев, но и уточни, че главният прокурор може да бъде поканен от Народното събрание, но не и от комисиите в парламента и не по конкретни досъдебни производства:
"В българското Народно събрание може да бъде поканен българският главен прокурор от българското Народно събрание. Постоянните комисии осъществяват парламентарен контрол", каза още Гешев, като по думите му парламентарният контрол над съдебната власт "е недопустим", защото така се променяли балансът в държавата и принципът за разделение на властите. С подобен аргумент Гешев не се яви на изслушване в парламентарната комисия за полицейското насилие на протестите от 10 юли.
По думите му, той ще атакува члена, по който е поканен в правната комисия, в Конституционния съд, но решил все пак да дойде на настоящото изслушване, за да представи екипа си, а и за да занимае комисията със "съществени проблеми, които касаят българското общество". Сред тях Гешев не посочи полицейското насилие, но изброи престъпността, наказанията за шофьори, употребили алкохол и наркотици, доклада за работата на прокуратурата по борбата с престъпността.
На въпросите на журналистите за записите с полицейското насилие от протестите на 10 юли миналата година, главният прокурор заяви общо, че е видял записите с полицейско насилие върху протестиращи от антиправителствените протести през лятото на миналата година, миналия петък, тоест в деня, в който бяха показани от ресорната комисия.
От думите му обаче се и разбра, че повече от година преди разпространяването им, е знаел за съществуването им: "Част от тях бяха в публичното пространство, може би не същите, но с по-лошо качество, още преди 13 месеца", заяви Гешев и отказа да дава повече информация за действията по случая, защото главният прокурор е "административен ръководител на административните ръководители и не отговаря за конкретната работа на конкретните прокурори по конкретните досъдебни производства".
Гешев не отговори не всички въпроси преди да започне изслушването му в правната комисия, като по тази причина не се разбра за процесите и мотивите наказан за насилието срещу протестиращи полицай е започнал работа при Иван Гешев.
Дневник
Коментари
Анонимен
Начука ли ви го Гешев, много грачехте, ето ви го дойде ви на крака и си отиде, какво се промени. Начесахте си крастата велики депутати, дойде ви на крака самият главен прокурор, ликувайте.
Анонимен
Пишман правистите в парламента начело с председателя, хаджигенов, чочарката, татяната не намериха основателен юридически мотив да извикат главния прокурор. Дали така си вършат и адвокатската реабота?
Анонимен
всички български политици са БОКЛУЦИ лъжливи и крадливи боклуци било то настоящи или минали