Главният прокурор Иван Гешев е внесъл в Народното събрание информация за преписки и досъдебни производства, свързани с полицейското насилие по време на протестите в периода 1 юли - 30 септември 2020 г., съобщи прокуратурата. На 17 август депутатите решиха да му поискат доклад, а вчера пред парламентарната правна комисия той обясни, че статистика по този показател не се води.

Независимо от това, за да изпълни волята на Народното събрание - най-висшият орган, призван да осъществява народния суверенитет в България като парламентарна република, и водена от разбирането, че е длъжна да осигури информация с оглед прозрачност и отчетност пред българските граждани, прокуратурата е изискала относима информация от всички районни и окръжни прокуратури, се казва в съобщението. В него се уточнява, че според "получените справки от компетентните териториални прокуратури, по нито една от преписките и досъдебните производства не е установено "забавяне на разследването" по смисъла на Закона за съдебната власт (ЗСВ).

Проектът за решение беше внесен вчера от представители на т.нар. "партии на протеста", а в пленарната зала беше представен от съпредседателя на "Демократична България" Христо Иванов, който припомни, че българската държава е загубила над 50 дела в Европейския съд по правата на човека за полицейско насилие и че то се е превърнало в системен проблем.Внасянето на доклада не означава, че Гешев ще се яви да говори пред парламента по темата. Има две процедури, по които главният прокурор може да бъде поканен, обясни за "Дневник" председателят на парламента Ива Митева. Първата, по думите ѝ, се съдържа в реда за обсъждане на доклада. Той е същият като при внасянето на годишните доклади на главния прокурор и председателите на върховните съдилища и предвижда документът да бъде веднага разпределен на постоянната комисия по правни и конституционни въпроси. Тя ще го обсъди и ще излезе с решение, което ще влезе за обсъждане в пленарната зала. Митева уточни, че в решението може да бъде предложено парламентът да покани главния прокурор при обсъждането на доклада в пленарната зала.

Втората процедура е по реда на новия чл. 24 от правилника на Народното събрание, който беше приет през април от миналия парламент и запазен сега. Тя предвижда най-малко веднъж на три месеца главният прокурор и председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд да бъдат извиквани в комисията по правни въпроси и да им бъдат задавани директно въпроси, без да бъде конкретизирана предварително темата. За целта председателят на комисията трябва да свика заседание, на което да бъде извикан Гешев.

Дневник