На този етап мерките срещу разпространението на коронавируса не притесняват бизнеса, но липсата на актуализация на бюджета - да, заяви пред Нова телевизия председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.

"Кризата не си е отишла. Тези бодряшки изказвания как има голям ръст в икономиката за второто тримесечие (бел. ред. - статистиката отчете икономически растеж от 9.6% годишно), всъщност това е голям ръст от ниска база. Защото миналата година по това време имаше голям спад. Този голям ръст сега едвам компенсира големият спад миналата година. Кризата не си е отишла, но тя е на петна, каза председателят на работодателската организация.

Той напомни, че най-засегнатите от кризата са всички в сектор "Туризъм" – хотели, ресторанти, туроператори, екскурзоводи. Сериозно е пострадал и транспортният сектор, най-вече въздушният транспорт като спадът при чартърните полети е с 80%. Велев отбеляза, че в актуализацията на бюджета са предвидени 30 млн. лв .за подкрепа за тези компании, които оцени като недостатъчни, но "повече от нищо". Напомни, че и приземени, авиокомпаниите продължават да имат големи разходи за поддръжка на техниката и персонала.

По думите му много силно засегнати са секторите на текстила и облеклото, а една трета от компаниите, които шият официални дрехи, са спрели или ще спрат. "Хората не си купуват костюми, когато си стоят вкъщи. Дамите си стоят вкъщи и не се парфюмират, затова розовото масло се продава по-малко", каза той. Добави към списъка на пострадалите и занаятчиите и производителите на сувенири.

Ако бюджетът не бъде актуализиран и помощта не стигне до бизнеса, това ще означава пропуснати възможности, по-бавно възстановяване, фалиране на компании, по-малко приходи в бюджета, изоставане от останалите европейски страни, подчерта представителят на бизнеса.

Дневник