Президентските избори ще са през ноември и от гледна точка на икономии е по-добре да са две в едно, ако не се състави редовно правителство, каза днес в Разград председателят на парламента Ива Митева. По закон изборът трябва да стане не по-рано от три месеца и не по-късно от два месеца преди края на мандата на действащия държавен глава (22 януари 2021 г.), т.е. между 22 октомври и 22 ноември. Въпросът беше обсъждан по време на председателски съвет в Парламента миналия вторник, но единодушие за датата тогава нямаше.
По повод на това на кого ще бъде връчен третият мандат тя сподели, че според нея ще е по-добре да го получи парламентарната група на "Изправи се БГ! Ние идваме!". След като и вторият мандат за съставяне на правителство се върна неизпълнен при него, президентът Румен Радев има най-много седем дни - до 27 август сутринта, да възложи на избрана от него политическа формация в 46-ия парламент да направи опит да излъчи управление.
"Актуализацията на бюджета се обсъжда сериозно и задълбочено и ще мине на първо и второ гласуване по график", каза Митева. Тя бе одобрена на заседание на правителството в края на юли, а оттогава премиерът, представители на кабинета и президентът Румен Радев последователно настояват за приемането й от парламента, като Радев дори заяви, че дебатът за бюджета е въпрос на националната сигурност.
"Друг е въпросът дали бюджетът ще бъде приет с тези параметри, с които е внесен, защото както ние, така и колегите от "Демократична България" и БСП имат обструкции по отношение на отделни параметри" - коментира Митева. "Затова министрите са изготвили и актуализирана картина, на Консултативния съвет при президента са представили нова информация и нови данни, така че всичко ще бъде взето предвид, като се работи усилено по този въпрос", допълни Митева. Според нея парламентът е започнал да работи добре, има обединение около някакви параметри, затова е обнадеждена, че актуализацията ще се случи.
Преизчисляването на пенсиите също трябва да се случи, но категорично не по начина, по който е внесен от БСП, смята Митева. Според нея при преизчисляването всички пенсионери трябва да получат увеличение, а не само определен брой от тях.
БСП предлага от 1 октомври пенсиите да се преизчислят с осигурителния доход за 2018 г., като това се направи с пенсиите, отпуснати до края на 2018 г. Такова преизчисление ще остави над 915 хил. души (или 44% от всички пенсионери) без увеличение, каза по време на парламентарен контрол в края на юли социалният министър Гълъб Донев. "Това са 915 хиляди причини ние да предложим пенсиите да се актуализират с вдигане на тежестта на стажа на 1.35 заедно с повишаване на минималната и максималната пенсия", обясни тогава Донев.
Председателят на парламента изтъкна, че това, което не приема, е популизмът. "Да, много е хубаво да се обещават много пари, но трябва да се вижда реалната картина" - каза тя. Затова призивът и молбата й към политиците - и към парламента, и към президента, и към Министерския съвет, е да се спре с популизма и да започне да се говори за реалните действия, които трябва да се извършат.
Дневник
Коментари
Анонимен
всички български политици са лъжливи крадливи нагли БОКЛУЦИ всички
Анонимен
За толкова месеци освен да чегъркат нищо друго не направиха, та сега ли.
Анонимен
Започнаха и да се самоизчегъртват.
Анонимен
Ето ги договорките, нали и обещаха премиер да я правят и тя обърна палачинката. Продажници.
Анонимен
Слави, Слави, и ти се продаде.
Анонимен
Ти коя си ,че да казваш,на кого да връчат 3я мандат! И. Т. Н.излязоха най-големите лъжци! Браво ,слави добре ни подлъга,комунистите да дойдат на власт! Не ви е срам!