Със заявки, че ще внесат промени, депутатите в здравната комисия на Народното събрание гласуваха на първо четене да бъдат насочени общо 320 млн. лв. към системата на здравеопазването. Средствата са предвидени за до края на настоящата година.

От тях 120 млн. лв. са по бюджета на Здравната каса, а 200 млн. лв. са за Министерството на здравеопазването. Със средствата се очаква да бъдат покрити разходи на здравната система заради четвъртата вълна от COVID-19 за болнично лечение, допълнителни заплащания на медиците, лекарства, допълнителни количества ваксини срещу тежко разболяване при инфектиране. Здравният министър Стойчо Кацаров направи уточнение, че макар и интересът към препаратите в България да е слаб и вече да се дават количества на други държави, няма възможност ваксините да не бъдат купени. Причината е в предварителните договори с Европейската комисия, като България ще продължава да има възможност да сключва сделки за преотстъпването на препаратите.

В хода на дискусията по бюджета на Здравната каса се разбра, че както редица съсловни организации, така и някои от политическите партии не са доволни от това, че в проекта за бюджета на институцията не е конкретно посочено за какво ще бъдат разпределени средствата.

"Не става ясно дали това са средства за неблагоприятни условия или за лекарства на домашно лечение, или в болница, дали няма да са за различни дейности (извън COVID-19 - бел. авт.) в системата до края на годината", заяви доц. Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. По-рано при обсъждането на общия бюджет на държавата бе коментирано в контекста на парите за Здравната каса, че средствата са "на един ред" (без да е посочено ясно разпределение), за да може в зависимост от развитието на пандемията сумите да се местят между отделните пера.

Засега в проектозакона е записано, че 120 млн. лв. ще се преведат на Здравната каса, а Надзорният ѝ съвет (в който има представител на Министерството на здравеопазването) ще решава допълнително за какво да бъдат похарчени средствата. Съдейки по предварителните заявки на депутатите от различните политически сили, тази концепция би трябвало да бъде отхвърлена на следващото четене.

Проф. Асена Сербезова (председател на Българския фармацевтичен съюз) изрази опасения, че в проекта за актуализация на бюджета не е предвидено да има допълнително заплащане за работа на т. нар. първа линия на фармацевтите, които работят в болнични аптеки. Някои от депутатите подкрепиха забележката ѝ, следователно може да се очаква, че ще предложат подобрение между четенията на актуализацията на бюджета.

Галина Таваличка от "Изправи се.БГ! Ние идваме" заяви, че е необходимо перо за по-мащабна ваксинационна кампания, но от изказването ѝ не се разбра дали има предвид, че настоява за средства за бонуси на хората, които си поставят дози или друго. Ако между четенията бъде вкарано такова предложение, ще е продължение на желанието на туристическия бранш така да се стимулира ваксинационната кампания.

Александър Симидчиев от "Демократична България" попита дали част от парите са предвидени за организиране на кампания, която да мотивира хората да се ваксинират срещу COVID-19, но здравният министър бе скептичен че такава може да се организира с актуализирания бюджет.

Дневник