Множество събития ще се проведат по време на фестивала „Шумла“ паралелно с танцовата програма. В съобщение до медиите от пресцентъра на община Шумен припомнят участниците и програмата на фолклорния фестивал.
Тазгодишното издание на „Шумла“ ще започне на 3 септември. Точно в 19.00 часа в петък петнайсет млади гайдари от музикалната школа „Великов“ в Силистра и кукерите от Макак с най-старите автентични маски в България ще огласят поляните край паметника „Създатели на българската държава“ и ще поставят началото на фестивала. Ансамбъл „Шумен“ ще зарадва шуменци и гостите на града с богата палитра от български народни песни и танци от различни етнографски области. Кулминацията на вечерта са изпълненията на формация „Жарава“ от Пловдив, която ще представи вокално-инструментални композиции от фънк, джаз и поп с български фолклорни инструменти и гласове. Талантливите млади певци и инструменталисти са в челните места на класацията Топ 40 на най-голямата платформа за етномузика в света – „Етноклауд”.
Почитателите на традиционната българска храна ще имат възможност да опитат от изобилието на вкусове от различни краища на страната през втория ден на фестивала. От 10.00 часа на 4 септември, събота, читалища и групи от страната ще подредят кулинарна изложба – базар на поляните зад паметника. Атракция за участниците и гостите на фестивала ще бъде формацията „Староселци – живот и традиции“ от община Троян, които ще приготвят автентични български ястия в специални калайдисани медни съдове – ператници, окачени на синджири и метална поддържаща конструкция. Те ще представят и народни носии от тяхната фолклорна област. Третият Национален панаир на занаятите и декоративно-приложните изкуства „Майстории“, който се организира от шуменското читалище „Напредък – 1869“, тази година ще се проведе в рамките на фолклорния фестивал „Шумла“. Свои творби от изящното и приложното изкуство и художествените занаяти ще представят автори от цялата страна. От 16.30 до 18.30 часа фестивалната сцена ще бъде запазена територия за децата и родителите. „Малка театрална компания“ от Габрово ще организира игри и анимации в куклената ферма за най-малките. Всеки, който желае, може да се включи в ателието за изработване на кукли от зеленчуци и да изгледа театралното представление, което са подготвили режисьорът Емил Йорданов и актьорите Десислава Йорданова, Силвия Тенева и Георги Тенев. Със спектакъла „Каквото направи дядо, все е хубаво“ по едноименната приказка на Ханс Кристиян Андерсен те ще разкажат една история за най-вдъхновяващото нещо в живота – любовта. По-късно вечерта, от 19.00 часа, гостите на фестивала могат да видят шуменски сватбени обичаи, пресъздадени от групата за автентичен фолклор „Дядо Драгой“ от шуменското село Драгоево с художествен ръководител и хореограф Красимир Савов. Формацията се завърна това лято със „сребърна брадва“ (втора награда) от фолклорния фестивал в полския град Закопане. Вечерта ще завърши с концерт-спектакъл на ансамбъл „Тракия“ и празнично веселие с оркестър „Фолк палитра“ и Полина Стефанова.
Шуменци и гостите на града ще имат възможност да завършат сутрешната си разходка по платото рано в неделя (5 септември) с уроци по танци. На поляните до паметника във времето между 10.00 и 11.00 часа те ще могат да си припомнят стъпките на най-обичаните български народни хора, а по-късно заедно с децата от ансамбъл „Звънче“ и „Веселяче“ и танцьорите от ансамбъл „Мадара“ да участват и в закриването на тридневния фолклорен фестивал „Шумла“. Гост на финала ще бъде младата надежда на българската народна музика Денис Махуров.
ШУМ.БГ
Коментари
хорцетроп
Браво, до одим да тропаме хорца кът гламави, да викаме Българи_Унаци! и да се радваме, и ние не знаем на какво. Браво!
шуменец
Абе за вас ковид няма ли?
Анонимен
Ковид луканка ли е?