Депутатите приеха актуализацията на бюджета на НЗОК на първо четене. Всички парламентарни групи гласуваха за актуализацията на първо четене. Единствено от ГЕРБ – СДС имаше един против и 39 се въздържаха. Така от 185, за бяха 145, един беше против, а 39 се въздържаха.
При обсъжданията Георги Михайлов от БСП каза, че тяхната ПГ смята, че трябва принципно да бъде подкрепена актуализацията на първо четене и ще внесе своите поправки и своето мнение детайлно между първо и второ.
„Ние всички бяхме против това „джипката“ да разпределя разходите. Сега определяме нова „джипка“ – Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса, само че тази „джипка“ вече е с девет места, защото членовете на Надзорния съвет са деветима. Трябва ли на девет човека, от които 4-ма представители на държавата, да дадем възможността да разпределят по собствено усмотрение, без методика, без ясни правила 120 милиона лева“, каза Хасан Адемов от ДПС. Той посочи, че това е големият въпрос, на който предложенията между първо и второ четене трябва да дадат отговор.
„Между двете четения на законопроекта е наложително да имаме критерии за контрол и гаранции срещу неефективно изразходване на този изключително ценен публичен ресурс”, каза Александър Симидчиев от Демократична България.
Здравният министър Стойчо Кацаров не се съгласи, че ако разходите се разпределят с решение на Надзорния съвет на НЗОК това не е прозрачно. „Напротив, всички решения на Надзорния съвет на НЗОК и обсъжданията се публикуват, стенограмите от обсъжданията се публикуват. Това е точно толкова прозрачно колко е прозрачно и заседанието на Народното събрание, но няма проблем да бъдат диференцирани и да бъдат описани. Това не е пречка да бъде приет закона. Това не е основание да бъде отхвърлен закона, това може да бъде направено без проблем”, каза той и обясни защо е по-добре да не се прави. /БГНЕС
Коментари
Анонимен
Чао на служебния кабинет!