Към момента пандемията е под контрол, броят на болните и на заразените не е толкова голям, няма драма в ситуацията и към днешна дата не се налагат нови мерки. Това каза пред журналисти министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров, който посети COVID зоната в Диагностично-консултативен център в столичния кв. "Люлин 9".

Регистрираните нови случаи през вчерашния ден са 1733, като те се увеличават с 31% на едноседмична база.

По думите на Кацаров той изчаква доклад от главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев за епидемичната обстановка, като на база на експертния доклад ще вземе решение дали е необходимо да се налагат нови мерки.

"Нашето желание е да осигурим възможност за лечение на пациентите с COVID-19, без да се налага да влизат в болница. Надявам се в рамките на една до две седмици да бъдат разкрити поне 150 такива COVID зони в страната. Те ще бъдат равномерно разпределени географски, така че пациенти с COVID от цялата страна да имат възможност да получат клинични прегледи, лабораторни изследвания, да им бъдат направени рентгенови снимки и изписани безплатни лекарства", посочи д-р Кацаров и уточни, че става въпрос за пациенти с леки или със средно тежки симптоми. "По този начин няма да се смесват потоците с другите пациенти, ще се намали натискът върху болниците. На всеки от центровете ще бъдат предоставени пулсоксиметри. На ДКЦ-12 предоставихме 30. Те от своя страна ще ги предоставят на пациентите за временно ползване, за да могат да си измерват сатурацията в домашни условия", обясни Кацаров.

В зоните ще има достатъчно антигенни тестове. Попитан за препарата ремдесивир, за който беше съобщено, че в някои болници свършва, Кацаров коментира, че е направена поредната регулярна заявка за следващата седмица.

Министърът съобщи, че вероятно между 7 и 10 дни ще са необходими, за да се въведе механизмът за безплатните лекарства за COVID болни.

Подготвени са и пакети от медицинска апаратура по избор в размер на 50 - 60 хиляди лева, които ще бъдат предоставени безвъзмездно на лечебното заведение.

Дневник