След продължили два поредни дни скандали в парламента заради кворум и неясно гласуване в четвъртък, след председателски съвет и множество спорове по процедурите и правилника председателят на Народното събрание Ива Митева обяви, че гласуването е легитимно и с него са приети на първо четене промените в Закона за Националната служба за охрана (НСО), предложени от "Има такъв народ". Решението бе оспорено веднага от депутати от ГЕРБ, които се противопоставиха с мотива, че то е еднолично, а Митева припомни, че има възможност да бъде атакувано пред Конституционния съд.
Със законопроекта се предвижда ограничаване кръга на лицата от различните власти да ползват охрана и специализиран транспорт от НСО. На практика, ако промените бъдат гласувани и на второ четене, без охрана и транспорт ще останат бившият премиер Бойко Борисов, главният прокурор Иван Гешев, бившият председател на Народното събрание Цвета Караянчева, министрите и служители от администрацията на президента и други.
До скандала и споровете тази сутрин се стигна след напрежение и хаос, започнали още в четвъртък, когато председателстващ заседанието бе Росица Кирова от ГЕРБ. По време на обсъждането и дебата парламентарната група на ГЕРБ напусна залата в знак на несъгласие с предложенията като за гласуването остана единствено Десислава Атанасова. Парламентарната група на БСП също отсъства, а от ДПС в залата по време на гласуването бе единствено Хамид Хамид.
Така се стигна до липсата на кворум и спорове колко депутати са нужни за приемането на решение според новия правилник на парламента. Поименна проверка установи, че в пленарната зала присъстват 125 депутати. 23-ма от тях обаче не се включиха в гласуването и така 101 подкрепиха промените, а един се въздържа. Кирова обяви, че законопроектът не е приет, тъй като не са събрани 121 гласа "за" и закри заседанието.
Тази сутрин напрежението продължи. В началото на заседанието на Народното събрание, след председателски съвет, Митева предложи гласуването на законопроектите да бъде включено в днешния дневен ред, тъй като вчерашното е било нищожно. Депутати от ДПС и ГЕРБ заявиха, че и дебатът по темата ще се окаже нищожен и би трябвало да се проведе наново, след което да има ново гласуване следващата седмица. Това доведе до "въртележка" от процедури по начина на водене, до спорове и размяна на реплики между депутатите от "Има такъв народ" и ГЕРБ.
Татяна Дончева предложи на Ива Митева да подпише вчерашното решение така, както намери за добре и както й диктуват съвестта и професионалните познания. "Или прилагате правилника, за да се възстанови парламентаризма за закона, който и да е законът, ще се гласува поне от 121 души, а няма да приемаме закони с 61. По процедурните въпроси по удължаване на дневен ред, по вкарване и изкарване на точки може и да има друго, защото в Конституцията не се засяга", призова Дончева.
След час спорове Митева обяви 30 минути почивка и свика втори Председателски съвет на Народното събрание, а след него обяви, че законопроектът на "Има такъв народ" за промени в закона за НСО е минал на първо четене вчера, тъй като при гласуването е имало кворум. Десислава Атанасова от ГЕРБ поиска думата и настоя за отмяна на решението, което нарече еднолично, а Митева обяви, че то може да бъде атакувано по друг ред - пред Конституционния съд.
"Аз съм убеден, че съзнавате какво правите, но под диктовката и пресата на вашата парламентарна група променяте мнението и позицията си. Ако искахте вчера да минат двата законопроекта, можехте да влезете в залата, когато тези въпроси бяха повдигнати, въпреки че сте били в среща. Какво ще стане, като минем на второ гласуване на държавния бюджет? Това се случва, когато няма ясно мнозинство. Тежко и горко на тази държава!", коментира Александър Ненков от ГЕРБ.
"Малките парламенти винаги са имали за модел Народното събрание. В момента то не е пример а подражание. Все пак успяхме да издадем своя правилник в книжно тяло, но не и да го научим. И най-малкият провинциален общински съвет изглежда по-смислен", коментира от своя страна и Димитър Николов.
"Вече час и половина загубихме парламентарно време да спорим за една безумна процедура. Още вчера следобед се продължи заседанието с ясното съзнание, че ще се стигне дотук. Между двете гласувания вие казахте, че упълномощавате Виктория Василева. Вярно ли е, или не е, или Балабанов е излъгал от парламентарната трибуна?", попита Христо Гаджев.
Ива Митева обясни, че действително е била в официална среща, когато са й докладвали за хаоса в пленарна зала, заради което е упълномощила Виктория Василева да поеме председателстването на заседанието и допълни, че гостът е бил втрещен от това, което се случва в пленарна зала и в Народното събрание. Обяснението на Митева доведе до нови въпроси и нова атака от страна на ГЕРБ - легитимно ли е гласуването, след като заседанието не е било водено от упълномощената Виктория Василева, а от Росица Кирова.
"Не можете да смятате до 240. Щяхте да правите правителство с 65 депутати. Твърдите, че имате мнозинство, но и вие не знаете какво е то. Кои сте вие? Ще видите какво ще се случи като дойде обсъждането на държавния бюджет. Не ви дължим кворум, не ви дължим подкрепа. Обидихте ни и напуснахме залата", продължи с темата Тома Биков, въпреки призивите обсъждането да спре и да се продължи по дневния ред.
Маноил Манев също взе думата, като посочи, че споровете и хаосът, както и последвалото решение не са в резултат на незнание и неможене да смятат или непознаване на правилника. Това, по думите му, е добре планиран акт, защото всички са знаели няколко дни по-рано, че депутатите на БСП няма да са в зала.
Димитър Делчев от "Изправи се БГ! Ние идваме" коментира, че ролята на Народното събрание е да взема решения, а на кварталните кръчми и селските мегдани е да коментират тези решения. "Това, че продължаваме да коментираме решение, което вие обявихте за взето, ни превръща в селски мегдан. ГЕРБ показаха какво ще правят оттук нататък, ако сме милозливи и отстъпчиви с актуализацията на бюджета ще стане същото", допълни Делчев.
За да бъде взето окончателно решението за ограничаване кръга на хората, които се охраняват от НСО, е нужно законопроектът да бъде обсъден на второ четене в комисия, а след това да се подложи на второ обсъждане и гласуване в пленарна зала.
Дневник
Коментари
Анонимен
Дано покрай циркаджийските си номера около второстепенни закони, депутатите успеят да гласуват и неща, които са жизненоважни за народа и държавата.
до Анонимен
ти от бсп дпс и протестър нещо хубаво и смислено видял ли си , цирк цирк и хаос
Анонимен
стига с тоя цирк - дайте мандат на герб и се разотивайте,щом сте некадърни
Анонимен
Буци ще го пази Мата Хари!Ха ха ха!А Гешев ,Дебелянчо!
Анонимен
Мишки стига сте църкали. Няма как да отречете че това което се случи вчера беше инсценирано от гербавите. Сега и за актуализацията на бюджета така ще играят. Ще се мъчат с всички сили да я провалят за да може после да кажат питайте Радев защо няма пари. Долни гниди.
Анонимен
долу хари и боянски
Анонимен
и сега ако тоя страдащ народ не гласува за герб - господ да му е на помощ1
Анонимен
Народа страда след 12г герб бе смешник. Скрий се в нишата си дупка с тея пробити опорни точки. Цецо Цветанов поне го биваше да ви спуска какво да папагалствате. Откакто го няма сте супер зле.
Анонимен
Сега могат даже и Божков да назначат за главен прокурор. Продажници.