И ваксинираните се заразяват". Това е реакция, която се чува все по-често след като случаите в България на COVID-19 започнаха отново да се увеличават. Използва се парадоксално като аргумент и за налагане на нови ограничения, и против тях, но повече от нежелаещите да се ваксинират. А България влезе в новата вълна на коронавируса като една от страните с най-малко ваксинирани (само около 20 %), в петък (3 септември) данните за Европа я поставиха и на първо място по смъртност с COVID-19.

На този фон здравните власти пропускат още една възможност за обясняване на населението защо да си постави от защитаващите препарати - липсва достъпна информация и анализ на данните, която да показва действието на ваксините на практика.

Но от редица чуждестранни държави вече се разпространяват статистики за ефикасността от препаратите, доказана в хода на вълната: те защитават от тежко протичане на заболяването и от фатален изход.

Проверка на "Дневник" в няколко от големите болници в София, в които се лекуват болни също показа, че наблюденията им при настоящите случаи на заразени потвърждават тези анализи.

Въпроси без отговори

Повече от две седмици "Дневник" не получи отговори на изпратени до Министерството на здравеопазването въпроси каква част от активните случаи на COVID-19, хоспитализираните, настанените в интензивни отделения, починалите са неваксинирани, каква са с една доза или със завършен ваксинационен цикъл (три от четирите одобрени за употреба препарати се поставят в две дози, ваксината на "Янсен" е от една доза).

Здравните власти със сигурност обобщават някаква информация, но за момента я съобщават откъслечно. В интервю за "Нова телевизия" на 26 август главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев обяви, че в периода от 17 до 23 август:
- 93.8% от новите случаи на COVID-19 са при неваксинирани
- от 131 починали само четирима са "с някакво имунизационно покритие" (т.е. някои от четиримата може да е имал и само една доза)

На 29 август в интервю за Българското национално радио Кунчев обяви, че за периода 22-28 август:
- от починали 231 души, 221 (или 97%) са неваксинирани

Доцентът посочи конкретно и 25 август, когато от 33 починали с COVID-19, 32 са неваксинирани. "Един е само с една игла. При тези данни какво друго да кажем на обществото, аз вече не разбирам", казва главният държавен здравен инспектор пред БНР.


При толкова ниско ваксинационно покритие, колкото е в България (около 20% от пълнолетните) е обяснимо да има много неваксинирани заразени, настанени в болница и починали и това също би предизвикало спор за изводите.

В петък в интервю по БиТиВи здравният министър Стойчо Кацаров коментира, че "от смъртните случаи, котио регистрираме, 86% са на хора над 60 годишна възраст", но той не даде данни за процента ваксинирани сред тези случаи. Министърът продължи да обяснява, че "ако бяхме ваксинирали 70-80% от населението, което беше напълно възможно, има ваксини, дори има избор, сигурно щяхме да махнем и маските."

Наблюдения от няколко болници

Информация за ефикасността на ваксините "Дневник" получи от някои от големите болници в страната, на които и при предишните вълни на коронавируса здравната система разчиташе до голяма степен за лечението на болните от COVID-19.

Пациентите с коронавирус към 23 август в болница "Св. Анна" (бившата Окръжна) са 120, като от тях едва шест души са ваксинирани (5%), обобщи за "Дневник" д-р Рада Прокопова, началник на COVID отделение в лечебното заведение. По думите ѝ, ваксинираните хоспитализирани не са тежко болни, но са настанени, защото са възрастни хора с тежки придружаващи заболявания.

"В болница са, защото заболяванията им изискват проследяване, защото показателите предполагат специфична терапия. Някои, които са дошли по-рано, са на противовирусна терапия - на Ремдесивир, други, които са дошли късно, са на терапия с антибиотици венозно. Възрастните и болните хора не могат да бъдат оставени вкъщи на антибиотици през устата, тъй като възприемането им през храносмилателния тракт е силно намалено", обясни д-р Прокопова. Според наблюденията на лекаря и ваксинираните са развили пневмонии, но не са тежки.

"Преди коронавируса аз не бях виждала такива грамадни, разпрострели се из целите бели дробове пневмонии, каквито прави тази вироза, а съм с 25 години трудов стаж. При ваксинираните увредите са локализирани, което показва, че имунният отговор е достатъчен, дори и при възрастните и тежко болните, за да може да ограничава възпалителният процес", казва д-р Прокопова.

Пресслужбата на Военномедицинска академия (ВМА) съобщава, че половината от прегледаните заразени със SARS-CoV-2 (вирусът, причинител на заболяването COVID-19) са неваксинирани. "Определено при ваксинираните не се налага да бъдат хоспитализирани. Да, имаме приети в клиниката пациенти, които са ваксинирани, но при тях заболяването протича много по-леко и в никакъв случай не се стига до дихателна недостатъчност", пише лечебното заведение.

Пресцентърът на ВМА добавя, че при настоящата вълна, в която доминира Делта вариантът на коронавируса, отличителен симптом при пациентите е високата температура - до 40°, която не се повлиява от лекарства. За сметка на това, загубата на обоняние и вкус, което бе специфично при предишните етапи на епидемията, вече се среща при не повече от 10% от от пациентите, обобщават ВМА. Същото е наблюдението и в болница "Св. Анна".

Според информация на болница "Александровска" към 24 август, предоставена на "Дневник", от 20 настанени в лечебното заведение пациенти с COVID-19 само един е ваксиниран.

Повече прочетете тук