През последната година някои стоки от първа необходимост драстично поскъпват, а при други цените са силно повишени. Това показва собственото проучване на КНСБ за 32 хранителни и нехранителни стоки. То е проведено в периода 26 август - 1 септември и сравнява стойностите със същия период на миналата година.
Целта на експресното изследване е да представи ценовата динамика в началото есенния сезон в условия на извънредна епидемична обстановка, посочва КНСБ и подчертава, че то не е представително. Наблюдават се постоянни търговски обекти, включени в извадката от тримесечното наблюдение за заплата за издръжка. Регистрират се най-ниската и най-високата цена от една и съща стокова позиция за фиксирания период на наблюдение. Получените данни са осреднени на национално ниво. Обхвата на извадката включва 27 областни центрове.
Синдикатът отбелязва, че наред с поскъпването на природния газ, тока и парното все повече поскъпват и някои храни. Цитират се браншови организации на производители на хляб, млечни продукти и на животновъди, според които повишението на цените е неизбежно, защото нарастването на цените на енергоносителите и транспортът пряко кореспондират с нарастването на производствените разходи.
КНСБ прави извод, че поскъпването е при стоки, които имат по-голям дял в основната потребителска кошница. "В условия на пандемия за домакинствата, особено за тези с ограничено потребление, това означава, че домакинският бюджет ще бъде насочен основно за храна, поддържане на дома и транспорт, от което следва, че ще се ограничат разходите пера за други групи. Затова усещането при тези домакинства е за по-висока инфлация и реален спад на покупателната възможност", се посочва в анализа.
Според изследването слънчогледовото олио за година поскъпва с 43%. Наблюденията показват, че по-ускореното нарастване в цената е започнало още през март като резултат от по-слабата реколта и влиянието на международните борси, където се отчита драстичното покачване на котировките на суровото слънчогледово масло. Средната цена на слънчогледовото олио е 3.86 лв. при 2.70 лв. през септември 2020 г.
Хляб "Добруджа" поскъпва с 4.2%, при това килограм пшенично брашно отчита ръст със 7.3%. Средната цена на килограм хляб "Добруджа" достига 1.72 лв. при 1.65 лв. преди година. Независимо от предвижданото възстановяване на производството на пшеница през 2021 г. изкупните цени на пшеницата в България остават сравнително високи, отразявайки развитието на международните пазари, се посочва в анализа на синдиката.
Анализът на динамиката на цените хляб и зърнени храни показва, че за периода юли 2010 - юли 2021 г. нараства с 33.4%, при това общите равнища нарастват с 19.3%. Видимо е, че цената на хляба ускорено изпреварва нарастването на общите ценови нива.
Цените на някои зеленчуци бележат значително нарастване за година, отчита КНСБ. Отбелязва, че поскъпват зеленчуците, които се търсят силно заради приготвянето на зимнина. Драстично нарастване на цените има при:
- Краставици - 35.8%;
- Домати - 17.7%;
- Пипер червен - 23.7%;
- Зеле - с 18.0%;
- Моркови - с 17.1%;
- Картофи - ръст с 6.2%;
- Фасул зрял - 7.4%.
Ръст на цените се наблюдава и при плодовете. При прасковите поскъпването е с 24.1% за година, като средната им цена е 3.30 лв. при 2.66 лв. през 2020 г. Най-високи стойности се регистрират в Добрич - 4.49 лв., Бургас - 4.30 лв., Пловдив - 4.10 лв.
При останалите хранителни стоки се наблюдава леки колебания нагоре и задържане на цените при някои от тях. От месните продукти значително нарастване се наблюдава при цената на пилешкото със 7.5%, на сухите колбаси - с 4%.
Възходящ тренд се отчита и при горивата, като масовият бензин А-95 нараства с 26.8%, а дизелът - с 25.4%. Средната цена на литър А-95 и на дизел е от 2.27 лв.
Минималната работна заплата нараства от началото на годината с 6.6%, но с повишаването на инфлацията на жизненоважни стоки и услуги този ръст съвсем не е достатъчен, за да се запази покупателната способност на около 502 хил. (23.4%) наети, анализира синдикатът.
Според синдиката се очаква ръст на броя на енергийно бедните хора заради поскъпването на тока, парното и очаквано на водата.
"Нашата прогноза е, че ще продължи да нараства издръжката на живота и оттам и заплатата, нужна за издръжка. Очаквания са в края на годината заплата за издръжка за тричленно домакинство (2 възрастни +1 дете) да достигне ръст с около 4-5%. Това означава, че всеки от двамата възрастни в това домакинство трябва да получават трудово възнаграждение, не по-ниско от 1300 -1350 лв.", посочва синдикатът.
Дневник
Коментари
Анонимен
"...някои стоки от първа необходимост драстично поскъпват, а при други цените са силно повишени." Каква е разликата?
Анонимен
Помисли и ще разбереш. Ама от теб мислене...
Анонимен
Затриват българския пазар,вкарват зеленчуци,плодове от чужбина,продават се по скъпо,а на табелите пише произведено в България.В Германия олиото е 1,40 евро,а в България е 3,50лв,там стандарта е по висок,а цените по евтини.Ако всички си произвеждаме плодове,зеленчуци от градината като мен и други жители на България икономиката ще се срине. Другите държави мислят не само за икономиката а и за народа
До втория коментатор
Помислих, но не разбрах. Ти като много умен, би ли ми обяснил разликата между драстично поскъпване и силно повишена цена?