С решение на управителния съвет на Българската народна банка (БНБ) се покачва нивото на антицикличния капиталов буфер на банките от 0.5% на 1%. По-строгото изискване ще влезе в сила след година - от 1 октомври 2022 г. Целта на мярката e "да засили устойчивостта на банковата система при натиск върху доходността и капиталовата позиция, предизвикан от потенциално нарастване на необслужваните кредити и обезценките". Аргументите на БНБ да завиши капиталовите изисквания към банките са, че кредитната активност се разширява с ускорени темпове, особено в сегмента на жилищните кредити, пише "Капитал".
Замисълът на антицикличния капиталов буфер е да послужи като защита на банковата система срещу потенциални загуби, произтичащи от натрупване на цикличен системен риск в периоди на прекомерен кредитен растеж. За целта се изчислява специален индикатор - отклонение на съотношението кредит/БВП от дългосрочното му равнище. От 2015 г. насам и към момента обаче той е съответен, което значи, че БНБ би трябвало да фиксира буфера на 0%.
През 2018 г. централната банка се възползва от опцията по европейските правила да взема под внимание и допълнителни индикатори, като разработи свой мониторингов инструмент. Kредитът се следи в разбивки - за фирми и за домакинства, като допълнително се гледат и редица показатели, имащи отношение към фазата на финансовия цикъл: цени на жилища, баланс по текущата сметка, лихвени нива и балансови показатели за самите банки. Стъпвайки на това, още оттогава БНБ покачи буфера на 0.5% с действие от 2019 г.
От април 2020 г. по план нивото на буфера трябваше да стане 1%, а от началото на 2021 г. - 1.5%. Тези покачвания обаче бяха отменени като част от мерките на БНБ срещу ефектите от пандемията върху банките. Идеята беше така секторът да не бъде изправен под допълнителен натиск да осигурява капитал в период на абсолютна несигурност, когато се очакваха загуби от затворени бизнеси и ръст на безработица. Тези ефекти обаче до голяма степен бяха смекчени и отложени чрез бюджетни мерки и кредитен мораториум.
Дневник
Коментари
Анонимен
ще има още кредитни милиардери в България