Пилотът на Ферари Фелипе Маса спечели втора поредна победа през този сезон, след като триумфира на пистата “Каталуня” за Гран при на Испания, четвърти кръг от шампионата на Формула 1. Бразилецът, който спечели полпозишъна за това състезание, не изпусна първото си място нито за момент освен при влизанията в бокса за смяна на гуми и дозареждане с гориво и съвсем заслужено победи в Гран при на Испания. Втори след него се нареди пилотът на Макалрън Мерцедес Люис Хамилтън, който за 4-ти пореден път се качва на почетната стълбичка, но все още няма победа във Формула 1. Това обаче не пречи на британеца да събира точки и да оглави генералното класиране в световния шампионат с общ актив от 30 точки. Трети остана световният шампион отминалата година и съотборник на Хамилтън във Макалрън Мерцедес Фернандо Алонсо (Испания). Той пробва всичко по силите си, за да вземе победата пред собствена публика, но опитът му за изпреварване на Маса в първия завой на пистата претърпя неуспех. Испанецът бе принуден да излезе извън трасето, като след завръщането си се нареди на 4-то място зад Кими Райконен от Ферари. Алонсо продължи с агресивните си атаки и пробва на няколко пъти да изпревари “Айсмен”. Това обаче не бе нужно, защото финландецът получи повреда в 10-ата обиколка на надпреварата и бе принуден да се прибере в бокса на “черните кончета”. Напред в Маса моментално се откъсна и натрупа около 10 секунди преднина пред Люис Хамилтън. При първите стопове в бокса, които започнаха в 19-ата обиколка не се случи нищо необичайно и макар, че отстъпи първото си място за момент Маса отново се върна отново начело, веднага щом Хамилтън влезе в бокса за смяна на гуми и дозареждане с гориво. Между първия и втория стоп на пистата не се случи нищо кой знае запомнящо се на трасето и подреждането си остана непроменено. Маса водеше пред Хамилтън и Алонсо, следвани от полския пилот на БМВ Заубер Роберт Кубица. И след вторите спирания в бокса положението не се промени коренно. Маса бе направил преднина от близо 16 секунди пред Хамилтън, който се опита да я съкрати с по-късно влизане в бокса, но така или иначе в крайна сметка победата грабна бразилският пилот на Скудерията. Състезанието ще се запомни и с това, че легендата Михаел Шумахер отново се завърна на пистата, но този път като съветник в екипа на Ферари. “Пилето” присъства на командния пулт на Скудерията по време на цялото състезание със слушалки в ушите. Второто място на Люис Хамилтън пък му донесе лидерството във временното класиране на световния шампионат с 30 точки. Втори в подреждането е съотборникът му Фернандо Алонсо, а трети е Фелипе Маса с 27 точки. Кими Райконен остава четвърти с 22 точки. Класиране след финала на Гран при на Испания: 1. Фелипе Маса /Ферари/ 10 точки 2. Люис Хамилтън /Макалрън Мерцедес/ 8 3. Фернандо Алонсо /Макалрън Мерцдес/ 6 4. Роберт Кубица /БМВ Заубер/ 5 5. Дейвид Култард /Ред Бул Рейсинг/ 4 6. Нико Розберг /Уилямс/ 3 7. Хейки Ковалайнен /Рено/ 2 8. Такума Сато /Супер Агури/ 1 Временно класиране при пилотите и конструкторите след Гран при на Испнания, четвърти кръг от шампионата във Формула 1. Класиране при пилотите: 1. Люис Хамилтън /Макалрън Мерцедес/ 30 точки 2. Фернандо Алонсо /Макалрън Мерцедес/ 28 точки 3. Фелипе Маса /Ферари/ 27 4. Кими Райконен /Ферари/ 22 5. Ник Хайдфелд /БМВ Заубер/ 15 6. Джанкарло Фисикела /Рено/ 8 7. Роберт Кубица /БМВ Заубер/ 8 8. Нико Розберг /Уилямс/ 5 9. Дейвид Култард /Ред Бул Рейсинг/ 4 10. Ярно Трули /Тойота/ 4 11. Хейки Ковалайнен /Рено/ 3 12. Такума Сато /Супер Агури/ 1 13. Ралф Шумахер /Тойота/ 1 14. Марк Уебър /Ред Бул Рейсинг/ 0 15. Александър Вурц /Уилямс/ 0 16. Витантонио Лиуци /Торо Росо/ 0 17. Кристиян Алберс /Спайкър/ 0 18. Дженсън Бътън /Хонда/ 0 19. Адриан Сутил /Спайкър/ 0 20. Рубенс Баричело /Хонда/ 0 21. Антъни Дейвидсън /Супер Агури/ 0 22. Скот Спийд /Торо Росо/ 0 Класиране при конструкторите: 1. Макларън Мерцедес 58 2. Ферари 49 3. БМВ Заубер 23 4. Рено 11 5. Тойота 5 6. Уилямс Косуърт 5 7. Ред Бул Рейсинг 4 8. Супер Агури 1 9. Хонда 0 10. Торо Росо Косуърт 0 11. Спайкър 0. БГНЕС