Фалшивите ваксинации има, но не мога да кажа, че това е масова практика, няколко десетки случая са за страната, каза днес пред "Нова телевизия" главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев. Той уточни, че такива действия трудно се доказват, защото всеки без антитела след ваксина може да се оправдае, че е сред хората, които не образуват имунен отговор.
Кунчев каза още, че има начини да се хванат лекарите, които издават документ, без да ваксинират, като един от признаците е ваксиниране на много хора от други градове.
По повод данните за заразените ваксинирани, той коментира, че в случая злоупотребата с цифрите е огромна. "Понякога прекалената прозрачност може да има обратен ефект и в момента е така. На четири месечен период процентът на починали ваксинирани е 0.77%, тоест един на 160 души", уточни Кунчев. Той обясни, че дори и при данните на заразените ваксинирани на дневна база, които са около 15%, често става въпрос за хора, които дори не зная, че са болни.
"Почувствали са неразположение, изследвали са се и се оказало, че са заразени. Ако отидем към настанените в болница - там ваксинираните са 10%, в интензивните отделения са 5%, а при смъртните случаи говорим за под процент", обясни Ангел Кунчев. Според него починалите имунизирани по правило са на висока възраст, с много придружаващи заболявания. Кунчев не изключи и варианта, част от включените в статистиката като ваксинирани, всъщност да не са.
Главният държавен здравен инспектор не се съгласи с прогнозите на математиците, че до дни броят на заразените може да стигне 10 хил. на ден. "Много ни помагат математиците, но те работят с твърди и ясни величини, които пресмятат. Епидемичния процес е сложно явление, тука математиката не работи", каза Ангел Кунчев.
Според него след като вече се е видяло влиянието на започналия учебен процес някакво драматично повишаване на броя на заразените не се очаква. "Дори до 3500 да стигнат, може система да ги поема", е мнението на Ангел Кунчев.
Той допълни, че според последния анализ на Европейския център за контрол на заболявания в страните под 70% покритие на ваксинацията, рискът от разпространение на заразите е умерено висок. Кунчев подчерта, че България с 19% и Румъния с 33% са на дъното в ЕС по този показател.
Коментирайки поставянето на третата доза той посочи, че ще си сложи такава в рамките на този месец, но преди това ще си направи изследване на антителата. "Всеки може да си постави трета доза, след като са минали седем месеца от втората. Решението е добре да е на личния лекар. В масовия случай няма нужда от трета доза", каза още Ангел Кунчев.
Дневник
Коментари
Анонимен
Ако намеря от къде и аз бих се ваксинирал фиктивно, но реално НИКОГА!!!
Анонимен
Ваксинирай се фиктивно, боледувай ефективно...ХаХаХа