През следващата година вероятно отново ще се вдигне минималната работна заплата, обсъжда се и повишение на максималния осигурителен доход. Засега се очаква да остане понижената ставка на ДДС за няколко продукта и услуги, сред които ресторантите и книгите. Това се разбра от интервюто на финансовия министър Валери Белчев пред "Нова телевизия".

Той напомни, че служебното правителство не е в позиция да формира политики, но допусна, че ще се стигне до повишение на минималната работна заплата, която сега е 650 лв., заради по-високото очаквано ниво на инфлацията. Досегашната тригодишна бюджетна прогноза не предвиждаше повишение на заплатата, но в същото време по прогноза се очаква годината да завърши при 2.5% инфлация. Белчев коментира, че инфлацията може да ни изненада с размера си като посочи, че няма как извънредните финансови стимули в Европа да не доведат до обезценяване на парите.
"Ще направим всичко възможно, така че гражданите да не изпаднат в затруднено положение", увери Белчев.

Прогнозите за инфлацията на книга изглеждат под контрол - планира се да е 2% догодина, но личното ми мнение на икономист е, че тези статични погледи много често се оказват погрешни...Твърде е възможно инфлацията в световен мащаб да ни изненада", заключи той.

В отговор на въпрос за това дали и догодина ще останат намалените ставки на ДДС за някои браншове той посочи, че според личното му мнение ставката не трябва да се вдига докато страната е в извънредна ситуация и хората и бизнесът имат нужда от подкрепа заради пандемията. Допълни, че служебният кабинет не планира данъчни промени за догодина.

В същото време даде да се разбере, че среща подкрепа предложението на синдикатите максималният осигурителен доход, който в момента е 3 хил. лв., да се повиши още.

Обяви, че се планира мярката в помощ на бизнеса заради силно поскъпналия ток да важи със задна дата от октомври и до края на март. Обясни, че ако имаше редовно правителството и действащ парламент помощта е можела да дойде през нормативни промени и по линия на акцизите или други данъци. Но в тази ситуация правителството е трябвало да погледне от кой джоб може да извади пари. Това е причината пари да се вземат от печалбата на производителите на енергия какъвто се явява АЕЦ.

Колкото и да изглежда, че този АЕЦ прави много пари, не можем да си позволим да докараме АЕЦ до фалит, това ще е първият фалит на АЕЦ по света, допълни той, обосновавайки идеята помощта да е по 50 лв. на мегаватачс, а не повече.

    Министерството на финансите не е дойна крава и всеки трябва да си поеме отговорността за начина, по който управлява.

Валери Белчев, министър на финансите

Така министърът отговори на въпрос дали помощ от бюджета може да очакват компании и като столичната топлофикация, която е затънала в дългове, а цената на природния газ също е на рекордно високи нива.

Дневник